Wycieczka do Sofii podczas wakacji w Bułgarii

Sofia to stolica Bułagrii, która tak chętnie odwiedzają miliony turystów spragnionych słońca, plaży i ciepłego morza, a także dobrego jedzenia i udanych imprez. Bułgaria oferuje również wiele interesujących miejsc do zwiedzania, a jednym z nich jest na pewno Sofia.

W zależności od tego jak przyjechaliśmy na wczasy do Bułgarii możemy skorzystać z własnego środka transportu lub też pojechać na wycieczkę fakultatywną zorganizowaną przez rezydenta czy lokalne biuro podróży.

Trasa jest jednak dość daleka, ponieważ Sofię od Słonecznego Brzegu dzieli ponad 410 km, a wydłuża się o ponad 100 km więcej jeśli podróżujemy ze Złotych Piasków. Niestety, ale jeśli chcemy zwiedzić Sofię to praktycznie musimy zarezerwować na to 2 dni. Tak też trwają wycieczki fakultatywne organizowane bezpośrednio na miejscu przez biuro podróży.

Nawet gdybyśmy podróżowali własnym autem, to ciężko byłoby przejechać do Sofii, z powrotem i jeszcze na miejscu zobaczyć coś ciekawego.

Często spotykanym rozwiązaniem, praktykowanym przez biura podróży w Bułgarii jest połączenie zwiedzania Sofii wraz z Monastyrem Rylskim, więc za jednym razem możemy zobaczyć dwie interesujące lokacje.

Wycieczka do Sofii – warto ? Opinie, wrażenia.

Jednym ze sztandarowych punktów na trasie wycieczki po Sofii jest Cerkiew Bojańska, która została wpisana na listę UNESCO. Jest tutaj sporo ludzi, bo wszystkie wycieczki traktują tę cerkiew jako obowiązkowy etap wycieczki do Sofii.

Charakteryzuje się ona robiącymi wrażenie malowidłami, które powstały jeszcze za czasów średniowiecza. Najwięcej można spotkać portretów ówczesnych władów Bułgarii.

Warto również zobaczyć Rotundę Św. Jerzego, która jest starą i ważną świątynią miasta. Niedaleko znajduje się również Muzeum Archeologiczne, gdzie zobaczymy interesujące wykopaliska. Ten kto nie był na wycieczce po klasztorach bułgarskich, może tutaj zobaczyć kopię Jeźdzca z Madary, legendarnej postaci, który to pokonał lwa.

Polecam również „trafić z czasem”, ponieważ co godzinę na placu odbywa się uroczysta zmiana warty przed budynkiem prezydenckim – ładnie to wygląda.

Cerkiew „Rosyjska” Św. Mikołaja, którą zobaczyć można w samym centrum Sofii świadczy o przyjaźni jaką darzą się Rosja z Bułgarią. Budynek jest naprawdę ładny i warto go zobaczyć.

Po zwiedzeniu tych i kilku innych interesujących miejsc w Sofii mamy trochę wolnego czasu, który możemy spożytkować według własnego uznania.

Zwiedzanie Sofii to ostatni element dwudniowej wycieczki połączonej ze zwiedzaniem Monastyru Rylskiego. Ten zwiedza się na początku dnia drugiego.

Ten monastyr jest bardzo ważny dla Bułgarii, ponieważ stanowi symbol oporu przeciwko Turkom, którzy okupowali bałkański kraj. Utożsamiany jest z odrodzeniem narodowym Bułgarów.

Podczas pierwszego dnia wycieczki do Sofii zatrzymuje się w miastach Płowdiw (tutaj zobaczymy wiele pozostałości po czasach rzymskich, np. antyczny teatr czy stadion) i Bansko (miasto słynie z ośrodka narciarskiego. Dobrych kilka lat temu był tutaj ogromny boom inwestycyjny na kolejne hotele, ośrodki, a potem nastał kryzys, który spowodował, że inwestorzy porzucili swoje projekty i dziś w Bansko zobaczyć można wiele niedokończonych hoteli, które czekają na rozbiórkę lub lepsze czasy).

Czy warto jechać

Wycieczka do Sofii to dość daleka podróż, która zajmie nam dwa dni wczasów w Bułgarii. To dość sporo, ale Sofia ma wiele interesujących zabytków do zwiedzenia. Najbardziej trafnym pomysłem będzie połączyć tę wycieczkę wraz ze zwiedzaniem Monastyru Rylskiego czy innych miast po drodze.