Muzeum Salvadora Dali - wycieczka

Figueres to niewielkie hiszpańskie miasteczko położone w Katalonii, około 140 km od samej Barcelony. Słynie przede wszystkim z muzeum Salvadora Dali, jednego z najbardziej rozpoznawalnych malarzy w historii. Zasłynął on nie tylko wspaniałymi dziełami, które doceniane są do dziś, ale także swoim ekscentrycznym stylem życia. Tak jak i jego dzieła charakteryzował surrealizm, tak też można podziwiać wygląd budynku muzeum Salvadora Dali.

Budynek ten powstał na ruinach byłego teatru, który to zakończył swoje istnienie w czasie trwającej w Hiszpanii Wojny Domowej.

Główną częścią muzeum Salvadora Dali jest sala, na której za młodych lat wystawiał on swoje dzieła. Obecnie w tym muzeum znajduje się około 1/3 jego wszystkich prac (ponad 360 sztuk). Muzeum Salvadora Dali jest drugim najchętniej odwiedzanym muzeum w Hiszpanii (pierwsze miejsce zajmuje muzeum Prado w Madrycie).

Wspomniane muzeum stanowi jeden z trzech punktów tak zwanego Trójkąta Daliego (dwa pozostałe to pobliski Porte Lligat oraz zamek Pubol). Wszystkie te trzy miejsca są nieodłączną częścią życia ekscentrycznego malarza.

Jednym z najciekawszych pokojów w muzeum Salvadora Daliego, jest ten po którym nie spodziewamy się wiele. Wchodząc po schodach widzimy kominek, obrazy czy czerwoną kanapę w kształcie ust. Dopiero gdy przemierzymy wszystkie schodki, staniemy przed wejściem dostrzeżemy, że pokój ten wygląda jak twarz kobiety.

Zdecydowanie polecam odwiedzić muzeum Salvadora Dali, bo znajdziemy tam wiele interesujących dzieł tego wspaniałego artysty. Równie gorąco zachęcam do tego by przemierzyć cały Trójkąt Daliego i tym samym wgłębić się nieco bardziej w rys historyczny życia tego hiszpańskiego surrealisty.

Zanim wybierzecie się do Muzeum Salvadora Dali sprawdźcie jaki hotel w Hiszpanii warty jest uwagi. W tym celu możecie przeczytać listę opisanych przez mnie obiektów.