Delfy w Grecji - wrażenia z wycieczki

Delfy uznawane są za jedno z najbardziej rozpoznawalnych miast świata starożytnego. Bardzo często wycieczka na Delfy łączona jest w wyprawę dwudniową wraz ze zwiedzaniem Aten.

Wycieczka na Delfy to szansa poznania starożytnej krainy, do której podróżowali cesarze i faraonowie by poznać przepowiednię Pytii. Co ciekawe przepowiednie udzielane przez Pytie miały bardzo duży wpływ na decyzje podejmowane przez najważniejsze osoby w Grecji wiele lat temu.

Będąc na wyciecze do Delf na pewno będziecie mieli okazję zobaczyć Skarby Ateńczyków, a raczej pozostałości po nich ocalałe. Kolejnymi przystankami podczas wycieczki do Delf są Święty Krąg, teatr Dionizosa czy Świątynia Apollina (tu znajdowały się wyrocznia, skarbiec, agora czy świątynia).

Podczas tej wycieczki można również poznać historię Igrzysk Pytyjskich, które były rozgrywane na stadionie mieszczącym 7 tysięcy osób.

Podczas podróży po Delfach odwiedza się również tutejsze muzeum gdzie można przyjrzeć się z bliższa wielu zachowanym eksponatom.

Warto zwrócić uwagę na to jak Delfy traktowane były w czasach starożytnych – przez ówczesnych ludzi uznawane były za centrum, pępek świata odwzorowany jako stożkowy kamień Omfalos – jego dotknięcie ma nam przynieść szczęście.

Mimo wielu przeciwności losu, jak choćby działanie natury, trzęsienia ziemi, zdecydowana większość architektury w Delfach przetrwała do dziś, choć część z nich w słabym stanie.

Delfy słyną jednak przede wszystkim ze wspomnianych już wyroczni – Pytia była kapłanką tej wyroczni, która przepowiadała przyszłość królom i wodzom. Jak jednak możliwe, że Ci dostrzegali kapłankę przepowiedni ? Bardzo prawdopodobne, że w świątyni wydobywały się halucynogenne opary, które wprowadzały przybyszy w stan narkotyczny, przez co mieli oni wrażenie, że Pytia naprawdę istnieje.

Delfy to kolejny punkt na mapie historycznej Grecji, który warto odwiedzić będąc tutaj na wczasach. Zdecydowana większość starożytnych Delf przetrwała do dziś, więc całkiem dokładnie możemy sobie wyobrazić jej wygląd i historię.

Planujesz wczasy w Grecji, ale nie wiesz jaki hotel wybrać ? Moje rekomendacje hoteli w Grecji.