Wrażenia z wycieczki do Stambułu z Bułgarii

Wycieczka do Stambułu to chyba jedna z najciekawszych wycieczek fakultatywnych na jakie możemy pojechać do Bułgarii.

Pomijając fakt, że podczas jednych wakacji skorzystamy z możliwości zwiedzenia aż dwóch krajów, to przede wszystkim jednak Stambuł robi ogromne wrażenie. Te wielkie, tureckie miasto ma niesamowicie bogatą historię, nad którą warto się pochylić. Stambuł poza tym jest bardzo piękny, szczególnie nocą.

Wycieczki fakultatywne w Bułgarii do Stambułu podzielone są na dwie opcje :

  • wyjazd na 1-dniową wycieczkę,
  • dwudniowa wycieczka do Stambułu.

Z której opcji lepiej jest skorzystać ? To oczywiście zależy ile pieniędzy chcemy wydać, jak taka wycieczka do Stambułu ma wyglądać oraz moim zdaniem od tego ile dni w Bułgarii trwają nasze wczasy. Jeśli jesteśmy tylko na 7 dni w Bułgarii, to lepiej jechać tylko na 1 dzień do Stambułu. Jeśli do dyspozycji mamy dwutygodniowe wakacje w Bułgarii to możemy pokusić się o wyjazd dwudniowy.

Pierwszą różnicą jest różnica w cenie, gdzieś o około 40 %. 1 dzień w Stambule to koszt 260 zł, a 2 dni to 340 zł. Do tego musicie doliczyć opłaty na przejściu granicznym 10 euro (ale niektóre wycieczki mają już to wliczone w cenę) oraz inne wydatki na miejscu w Stambule.

Różnica w wycieczce dwudniowej i jednodniowej do Stambułu różni się oczywiście czasem.

  • 1 dzień w Stambule – wyjeżdża się z samego rana, wraca po północy dnia tego samego. Np. wyjazd we wtorek, powrót z wtorku na środę.
  • 2 dni w Stambule – wyjeżdża się po kolacji (około 21), wraca po północy dnia następnego. Np. wyjazd we wtorek rano, powrót po północy ze środy na czwartek.

Czy warto jechać na dwa dni ?

Tak naprawdę jadąc na jeden dzień do Stambułu skazujemy się na nieco większą gonitwę, bo wiele rzeczy trzeba szybko zobaczyć. Rezygnujemy też z tego by zobaczyć jak Stambuł wygląda nocą, a jest to widok naprawdę uroczy i majestatyczny.

Z drugiej strony wyjazd na dwa dni to większy koszt, a tak naprawdę dnia drugiego prócz możliwej wycieczki po Bosforze niewiele zyskujemy.

Wybór jest naprawdę trudny i wszystko zależy od Waszych preferencji. Jeśli nie szkoda Wam czasu, chcecie zobaczyć Stambuł nocą, a także pozwalają Wam na to finanse, wybierzcie wycieczkę na 2 dni do Stambułu. W przeciwnym wypadku polecam 1 dniowy wypad.

Jak wygląda wycieczka do Stambułu z Bułgarii ?

Część rzeczy zależy od tego czy jedziecie tam na dwa czy jeden dzień. Pomijam oczywiste oczywistości jak to od jakiego posiłku zacznie się Wasz pobyt w Stambule. Tak jak wspomniałem opcje tej wycieczki różnią się nieco tempem nadawanym przez przewodnika. Mając dwa dni do dyspozycji zwiedza się nieco spokojniej, choć to też nie jest takie pewne.

Ważniejszym punktem wycieczki do Stambułu jest zwiedzanie Błękitnego meczetu oraz azjatyckiej części miasta.  Budynek robi niesamowite wrażenie, szczególnie wewnątrz – ilość zdobień, przepychu jaki tam panuje nie pozostanie niezauważona.

W azjatyckiej części miasta Stambuł poznacie ciekawą kulturę, zobaczycie jak wygląda tutaj życie. Jest to naprawdę interesujący element wycieczki do Stambułu.

Następnie na wycieczce mamy czas wolny, który oczywiście możemy wykorzystać w preferowany przez nas sposób. Niestety Stambuł jest miastem ogromnym, dlatego sami nie wiemy wtedy od czego zacząć.

Polecam jednak skupić się na dostrzeżeniu kultury, architektury i mnogości tutejszych ludzi, a nie spacerach po sklepach i bazarach 🙂 Chociaż przyznam szczerze, że w Stambule można kupić genialne przyprawy i bardzo smaczny tzw. street food. Polecam tutejszy kebab (Ci, którzy lubią na ostro powinni zamówić acılı kebab (czyt. adżi kebab) – w przeciwieństwie do naszego prócz sproszkowanego chilli, podaje się tutaj na osobnym talerzyku ostre papryczki) oraz lahmacun (turecka pizza).

Zarówno w pierwszy jak i drugi dzień wycieczki po Stambule mamy możliwość dokupienia wycieczki po Bosforze (w przypadku wycieczki na 2 dni, można ją kupić w drugi dzień po śniadaniu). Cena ? 25 euro za wycieczkę po Bosforze z lunchem. Czy warto ? Wszystko warto, o ile tylko 25 euro to dla Was nie dużo 🙂

Jeśli jesteście na dwudniowej wycieczce do Stambułu z Bułgarii to wieczorem zaproponują Wam wizytę w tureckim lokalu, gdzie odbywają się pokazy animacji jak taniec brzucha itd. serwowana jest kolacja + napoje w cenie bodajże 30 euro. Jeśli już macie zamiar oddać się nocnym szaleństwom, to chyba lepiej zorganizować coś na własną rękę.

Opinia o wycieczce do Stambułu z Bułgarii

Jest to jedna z tych wycieczek, na które naprawdę warto jechać będąc na wczasach w Bułgarii. Być może nie jest tania ani lekka (daleka droga) ale naprawdę warto zobaczyć piękne miasto jakim jest Stambuł, który ma w sobie wiele historii i przenikających się kultur.

Stambuł to serce i prawdziwy obraz Turcji, więc jeśli ktoś chce poznać tę kulturę, to ta wycieczka jak najbardziej na to pozwala.