Wczasy na Czarnogórze, piękne plaże i świetny klimat.

Czarnogóra nie jest jeszcze tak popularnym kierunek turystycznym jak choćby Chorwacja, Bułgaria czy Grecja, ale z roku na rok zyskuje na swojej popularności i coraz to więcej biur podróży oferuje wczasy w Czarnogórze. Dzięki temu, że kraj ten nie jest jeszcze tak oblegany przez turystów jak wymienione przeze mnie kierunki, można tutaj liczyć na nieco mniejszy tłok, niższe ceny, a także atrakcje, o których nie wszyscy wiedzą.

Wielkim atutem Czarnogóry są przepiękne, piaszczyste i bardzo szerokie plaże. Majestatyczne widoki rozprzestrzeniające się z urokliwych zatok, wciąż nieodkryte piękno natury, wiele Parków Narodowych, interesujących miasteczek rybackich to obraz wczasów w Czarnogórze. Kraj ten swoim klimatem przypomina dobrze znaną nam Bułgarię czy Chorwację, ale jest też gwarantem niższych cen, a także możliwością odkrycia mniej znanych atrakcji.

Jestem przekonany, że wczasy w Czarnogórze będą zyskiwały na popularności z roku na rok, z uwagi na bardzo ładne kurorty turystyczne, piękne plaże i klimat, a także kulturę, która powinna przypaść nam do gustu.

Będąc na wakacjach w Czarnogórze nie można nie odwiedzić sporej ilości dziedzictw kultury, z których spora część została wpisana na światową listę UNESCO. Wrażenie robią twierdze, które powstały tutaj za czasów greckich, a wydźwięk historycznego panowania Turków w Czarnogórze jest również łatwo zauważalny.

Z uwagi na dość bliskie położenie naszego kraju, niektórzy decydują się jechać do Czarnogóry na własną rękę. Ja jednak polecam wycieczkę z biurem podróży, choćby z uwagi na to, że infrastruktura Czarnogóry miejscami może pozostawiać wiele do życzenia.

Plaże w Czarnogórze

Czarnogórskie plaże to jeden z największych atutów przemawiających za tym by przyjechać tutaj na wczasy. Są piaszczyste, szerokie i bardzo piękne, a tutejsze morze wyjątkowo ciepłe.

Najładniejsze plaże w całej Czarnogórze znaleźć można w Budvie, Tivat, Bar, Petrovac, a plaża św. Stefana nazywana jest plażą milionerów.

Najbardziej popularne w Czarnogórze są oczywiście plaże, te najpiękniejsze są w Budvie, niezwykła jest również wyspa Św. Stefana, którą nazywa się również wyspą milionerów. Popularne plaże to też Tivat, Bar, Petrovac, Ulcinj.

Co zobaczyć w Czarnogórze ?

Park Narodowy Lovcen

Ten czarnogórski park narodowy urzeka świetnymi widokami, a największe wrażenia robią znajdujące się na ternie PN Lovcen jaskinie, zapadliska czy kotliny.

Niebieska grota (Blue Cave)

Niebieska (zwana też Błękitną) grota znajduje się niedaleko Herceg-Novi. Przepiękny widok, który warto zobaczyć na żywo. Można tutaj zobaczyć jeden z najpiękniejszych kolorów wody – bardzo intensywny i całkowicie przezroczysty. Pływające tam osoby wyglądają jakby pływały w atramencie, a jednocześnie widać całe dno i wszystko co nam nim się znajduje.

Kanion rzeki Tary

Jest najgłębszym kanionem Europy co już stanowi o tym jaką atrakcją jest Kanion rzeki Tary. Jednocześnie jest jednym z najgłębszych na całym świecie. Sama rzeka Tara liczy sobie 150 km długości, a Kanion Tary ma 80 km długości.

Park Narodowy Biogradaska Gora

Kolejny, czarnogórski Park Narodowy, który warto odwiedzić. Znajdują się tutaj bardzo stare, liczące sobie ponad 500 lat drzewa i wiekopomne lasy. Występuje tutaj masa różnej maści gatunków roślin i kolorowych motyli. Są tutaj również polodowcowe jeziora.

Herceg Novi

Jeden z obowiązkowych punktów na mapie zwiedzania Czarnogóry. Te stare miasto określane jest „miastem twierdz”. Warto zobaczyć 3 historyczne twierdze, które kiedyś broniły dostępu do Czarnogóry.

Fiord kotorski

Przepiękny widok, podobnie jak i całe miasto Kotor, które warto zobaczyć. Miasto jest w naprawdę dobrym stanie, mimo to, że było tu wiele wojen jak i trzęsień ziemi.

Jedzenie w Czarnogórze

Tutejsze jedzenie z całą pewnością przypadnie do gustu większości Polaków. Smacznie, dobrze doprawione podane mięso to uczta dla nas, co znajduje odzwierciedlenie nie tylko na polskich, ale i na czarnogórskich talerzach.

Kuchnia Czarnogóry słynie z tego  co i nasza : dobrego pieczywa, smacznego nabiału, bardzo dobrego mięsa i wędlin. Wyróżnia się także smaczne owoce morza i ryby.

W sporej części jedzenie w Czarnogórze przypomina charakterem polskie jedzenie – mięso, dodatki w postaci ryżu lub ziemniaków, a także garść warzyw to dobrze znane nam obrazki z talerza. Jednak kuchnia czarnogórska ma wiele innych ciekawych potraw do zaoferowania i większość z nich na pewno przypadnie Wam do gustu.

Czy do Czarnogóry trzeba wizy ?

Na podstawie paszportu możemy wjechać do Czarnogóry na nie więcej niż 90 dni bez wizy.

Jeśli legitymujemy się dowodem osobistym, to w Czarnogórze bez wizy możemy przebywać maksymalnie 30 dni.

Opieka zdrowotna na wczasach w Czarnogórze

Z racji tego, że Czarnogóra nie jest członkiem UE warto rozważyć zakup dodatkowego ubezpieczenia, które na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń pozwoli nam uzyskać zwrot kosztów leczenia.

Oczywiście w nagłych i poważnych sytuacjach liczyć można na opiekę zdrowotną, ale trzeba mieć przy sobie paszport a także warto mieć EKUZ – Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.