Wczasy last minute

Oferty na wczasy last minute trwają praktycznie non-stop. Jeżeli jakiekolwiek biuro podróży ma jeszcze wolne miejsca w hotelu, samolocie to zrobi wszystko, żeby je sprzedać.

Dlatego też w biurach podróży znajdziemy oferty last minute z naprawdę atrakcyjnymi cenami.

Największą wartością dla klienta biura podróży, który decyduje się na wakacje last minute jest oczywiście duży albo bardzo duży rabat.

Biura podróży są gotowe nawet ponieść niewielką stratę byle tylko sprzedać pozostałe miejsca w hotelach czy w samolocie. Rezerwują one bowiem te miejsca z ogromnym wyprzedzeniem (nawet rok wcześniej). Są zobowiązane za te miejsca zapłacić, więc mogą odsprzedawać je swoim klientom nawet po kosztach. W końcu lepiej stracić 10% zainwestowanej kwoty niż 100%, prawda?

Oferty last minute

Wydaje się zatem, że oferty last minute są idealnym sposobem na to jak zarezerwować tanie wczasy.

W osobnym artykule jak tanio kupić wczasy, pisaliśmy o tym, że last minute to jeden z najlepszych sposobów.

Byłoby jednak wielką niesprawiedliwością gdybyśmy nie napisali jakie zalety i wady mają oferty last minute, a tych nie brakuje. Trzeba zastanowić się nad przewagą jednej ze stron i zdecydować czy polowanie na last minute naprawdę ma sens.

Oferty last minute to oferty wycieczek, wakacji, wczasów z dużymi przecenami, rabatami. Oferowane są przez biura podróży najczęściej już od miesiąca przed planowanym terminem odlotu samolotu i pobytu w hotelu. Im bliżej wycieczki, tym rabaty są większe.

Wpierw zajmijmy się tym co daje last minute, czyli zaletami.

Zalety last minute

Najwększą i niezaprzeczalną zaletą last minute jest rabat, zniżka jaką klient biura podróży otrzymuje.

Jak już napisano, biurom podróży zależy by wyprzedać wszystkie zarezerwowane miejsca, dlatego w końcowym okresie sprzedaży oferują niskie ceny.

Bardzo dużą zaletą last minute jest również zminimalizowanie niemal do zera potencjalnej szansy na bankructwo biura podróży. Jeśli rezerwujesz wczasy, które mają odbyć się za kilka dni, to statystyczne szanse na to, że biuro podróży zbankrutuje są niemal równe zeru.

Dla mnie zaletą last minute jest to, że na wakacje długo nie trzeba czekać:) Dziś rezerwuję, a za tydzień lecę, co jest ekscytujące.

Poza tym nigdy nie wiemy, która oferta last minute okaże się najbardziej korzystna, co daje dodatkowy dreszczyk emocji – idąc do biura podróży z myślą rezerwacji sami nie wiemy czy polecimy na Dominikanę, do Turcji czy Hiszpanii.

Wady last minute

Jak wszystko w naszym świecie, tak i oferty last minute mają swoje wady. Jakie?

Przede wszystkim oferty last minute są ograniczone czasowo. Najczęściej „lasty”, bo tak często zwie się branżowo last minute, znikają bardzo szybko. Biuro podróży ma do zafoerowania tylko kilka ostatnich miejsc, więc istnieje duża szansa, że ktoś inny (a mam tu na myśli całą Polskę) zdecyduje się wykupić te wczasy przed nami. Więc minus jest taki, że często musimy decydować się bardzo szybko, bez większego rekonensansu nad hotelem czy krajem, w którym mamy spędzić wakacje.

Minusem lastów jest to, że mamy strasznie ograniczony wybór. Dobrym przykładem był rok 2016, kiedy dużo osób zrezygnowało z Turcji, Egiptu czy Tunezji i brakowało ofert do Bułgarii, Grecji czy Chorwacji. Było więcej chętnych niż miejsc, a więc i last minute było tylko kilka.

Nawet kiedy sytuacja jest bardziej „stabilna” to i tak ilość lastów nie jest duża, a my musimy decydować nie spośród setek hoteli, a spośród kilku. Wybór jest ograniczony i nie zawsze potencjalne opcje mogą nam przypadać do gustu.

Kiedy rezerwować last minute?

Teoretycznie last minute najlepiej rezerwować jak najpóźniej. Wspomniałem jednak, że często te oferty dotyczą ostatnich miejsc, więc istnieje niebezpieczeństwo, że ktoś nas uprzedzi.

Właściwie najlepiej byłoby rezerwować z dnia na dzień, to znaczy dziś rezerwuję, jutro jadę. My z Narzeczoną tak zrobiliśmy i w Egipcie, w Pickalbatros Sea World byliśmy na 14 dni all inclusive za 1700 zł w połowie sierpnia 2015:)

By jednak rezerwować last minute jak najkorzystniej najlepiej dysponować elastycznym urlopem. Albo móc wziąć urlop w dowolnej chwili, albo mieć właśną działalność gospodarczą i móc wyjechać w wybranym dniu. Albo po prostu nie pracować:) Zdarza się bowiem tak, że na właściwą ofertę last minute musimy polować kilka dni.

Ile zaoszczędzisz na last minute?

Na last minute można zaoszczędzić bardzo dużo pieniędzy. Niemniej jednak mam wrażenie, że najłatwiej na takie oferty polować singlom czy parom. Rzadko zdarza się by na lastach była dostępna większa liczba pokoi na hotelu. Zresztą trudno mi sobie wyobrazić małżeństwo z dwójką małych dzieci, które planuje wakacje na kilka dni przed wyjazdem.

Oszczędności z lastów sięgać mogą nawet 60%. Jak wspomniałem byliśmy w Pickalbatros Sea World za 1700 zł na 14 dni all inclusive, a inni płacili tyle za 7 dni:)

Im później zdecydujesz się podpisać umowę, tym więcej zaoszczędzisz. Jeśli nie ma dla Ciebie znaczenia kierunek, to najlepiej wybrać last na dzień przed wylotem (lub nawet w dzień wylotu o ile to możliwe).

Super last minute

Absolutnie rekordowe rabaty znajdziesz na tak zwanym super last minute. Sam nie wiem czy taka nazwa funkcjonuje, czy właśnie ją wymyśliłem, niemniej rozchodzi się o rezerwowanie wczasów bezpośrednio na lotnisku. Więcej na ten temat pisałem w artykule jak kupić tanie wczasy.

Last minute to bezpieczeństwo

Wspomniałem już o tym (w zaletach), że last minute to bezpieczeństwo. Chciałem podkreślić to raz jeszcze, bo dla niektórych wizja bankructwa przez biuro podróży to ogromna przeszkoda w wyjeździe na zagraniczne wakacje. Last minute to dobry sposób na to jak ograniczyć te ryzyko niemal do zera (a mimo to dodatkowo obowiązuje nas jeszcze ubezpieczenie na wypadek takiej sytuacji).

Last minute – tak czy nie?

Jest wiele dużych zalet last minute, ale te oferty nie zdadzą egzaminu dla każdego. Sam musisz rozstrzygnąć czy możesz wziąć urlop w dowolnej chwili, czy nie przeszkadza Ci mniejsza swoboda wyboru. W zamian otrzymujesz duże rabaty, a jak wiem wakacje do tanich nie należą.