Wakacje first minute

Już końcówką września pojawiają się pierwsze oferty na wakacje First Minute. Biura podróży rozpoczynają sprzedaż wycieczek na rok następny bardzo szybko.

Cel oczywiście jest jeden – jak najszybsza sprzedaż, aby zapewnić sobie płynność finansową. Dla klienta zysk z ofert last minute jest bardzo wyraźny. Są to pokaźne rabaty i zniżki na wakacje.

Jak wiemy biura podróży rezerwują loty czarterowe oraz miejsca w hotelach z niemal rocznym wyprzedzeniem. W związku z tym nie mogą czekać na sprzedaż bardzo długo, starają się jak najszybciej te miejsca zapełnić. Stąd tak wczesne oferty first minute (z polskiego pierwsza minuta).

Moim zdaniem first minute ma wiele zalet, ale też kilka niebezpieczeństw. W tym artykule chciałbym rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące opcji first minute i podpowiedzieć komu się opłaci, a komu nie zamówić wakacje w ten sposób.

Czym są oferty First Minute

Oferty first minute to pierwsze oferty wakacji jakie pojawiają się w biurach podróży na rok następny. Część z nich pojawia się już we wrześniu, a niektóre dopiero w grudniu.

Często etap sprzedaży first minute jest podzielony na trzy okresy:

  • do końca grudnia – wtedy znajdziemy największe zniżki nawet do 40%,
  • do końca stycznia – wtedy znajdziemy zniżki nawet do 30%,
  • do końca lutego – wtedy najczęściej zniżki sięgają 20%.

Jak widać, zgodnie z ideą first minute „zamawiam wcześniej, płacę mniej”, im szybciej zdecydujesz się na jakie wakacje polecisz w przyszłym roku, tym mniej zapłacisz. Ale to nie jedyna korzyść i zaleta first minute.

Wakacje first minute to jeden ze sposobów jak kupić tanie wczasy.

Zalety wakacji First Minute

Bezsprzecznie największą zaletą wakacji first minute jest otrzymywany rabat, który zazwyczaj jest spory. Szczególnie odczujemy to kiedy na wczasy lecimy z całą rodziną i zamiast 12 000 zł zapłacimy około 8 000 zł, co jest bardzo dużą oszczędnością.

Inną, równie silną zaletą wakacji first minute jest dostępność ofert hoteli. Zamawiając wczasy w maju musisz wybierać spośród tych hoteli, które zostały w ofercie. Zamawiając wakacje w grudniu, możesz wybierać i przebierać wśród hoteli. Jak nie trudno jest się domyśleć, te najlepsze (i najtańsze) są rezerwowane jako pierwsze. Wybierając wczasy first minute zyskujesz więc bardzo dużo.

First minute to również gwarancja dostępności terminów. Trzeba powiem pamiętać, że część z nas ma z góry zaplanowany urlop, wobec czego termin kiedy lecimy na wakacje trzeba do tego urlopu dostosować. Zamawiając wczasy w maju, może okazać się, że w wybranym przez nas hotelu i terminie nie ma wolnych pokoi.

A jakie wady ma zamawianie wakacji w ofertach first minute?

Wady wakacji First Minute

Gdyby wakacje first minute nie miały wad, to każdy zamawiałby wczasy w ten sposób. Jasne, że część z nas może nie wiedzieć co będzie robiła w przyszłym roku i nie wybiega z planami tak daleko, ale to nie najpoważniejsza wada first minute.

Przede wszystkim wadą wakacji first minute jest niestabilność. Zarówno biura podróży jak i kraju, który sobie wybierzemy. Biuro podróży może zbankrutować (wprawdzie jest ubezpieczenie, ale na nie trzeba czekać miesiącami i nie zawsze daje 100% zwrotu). Niebezpiecznie może zrobić się również w kraju, do którego mamy lecieć (Egipt, Tunezja – tam często dochodzi do zamieszek i na skutek decyzji MSZ, biura podróży odwołują podróże klientów do tych krajów). Oczywiście w takim przypadku, otrzymamy propozycję alternatywną lub zwrot pieniędzy. To jednak nie zawsze musi nam odpowiadać.

Wadą wakacji first minute jest również niestabilność naszych planów. Jak wiemy, życie bywa bardzo przewrotne i choć wydaje nam się, że dany termin będzie dla nas dogodny to nie na wszystko mamy wpływ. Nawet głupie złamanie ręki, choroba może skutecznie pokrzyżować nasze plany. Wobec tego zamawianie first minute może być (choć wcale nie musi) ryzykowne.

Kiedy rezerwować First Minute?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo łatwa. Jak najwcześniej. Jeśli jesteś przekonany do tego, że chcesz lecieć na wakacje w przyszłym roku, wybrałeś już kraj, znalazłeś wymarzony hotel to zarezerwuj go w first minute jak najszybciej. Dzięki temu dostaniesz największy rabat, masz pewność co do dostępności hotelu i pokoju w wybranym terminie.

Ile można zaoszczędzić na First Minute

Korzystając z ofert first minute biurach podróży można zaoszczędzić naprawdę spore pieniądze. Im szybciej dokonasz takiej rezerwacji, tym więcej pieniędzy zaoszczędzisz. Nie da się ukryć, że wyjazd na zagraniczne wakacje to dość spory wydatek dla domowego budżetu, szczególnie gdy na takie wczasy jedziesz z całą rodziną. Oszczędności dzięki first minute sięgać mogą nawet kilkudziesięciu %, co jest kwotą w ogólnym rozrachunku znaczną.

Poza tym first minute to nie tylko rabat finansowy. Bardzo często do takiej oferty dołączane są również darmowe wycieczki fakultatywne czy inne bonusy w postaci darmowego parkingu przy lotnisku lub ekstra gadżetów.

Moim zdaniem jeśli jesteś pewien, że w następnym roku chcesz lecieć na wakacje to opcja first minute jest najbardziej racjonalna i ekonomiczna jaką możesz podjąć. Nie tylko ze względu na finansowe benefity, ale może nawet przede wszystkim ze względu na to, że wybierzesz sobie wymarzony hotel, który często bywa potem niedostępny, bo inni już się na niego zdecydowali.

Czy First Minute jest bezpieczne?

Każde biuro podróży ma inną umowę, którą warto prześledzić zanim zdecydujesz się skorzystać z oferty last minute. Sprawdź przede wszystkim sumę gwarancyjną ubezpieczenia, dowiedz się jak wygląda ewentualne roszczenie gdyby do wycieczki nie doszło (na skutek winy operatora wycieczki), jak szybko możesz odzyskać pieniądze. Dowiedz się również czy ponosisz ewentualne koszty rezygnacji, gdybyś zdecydował się odstąpić od umowy.

First Minute – tak czy nie?

Jak widzisz jest sporo wymiernych korzyści First Minute, pojawiają się również niebezpieczeństwa związane z tą ofertą.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi czy warto czy nie rezerwować first minute i każdy z nas musi podjąć decyzję samodzielnie, na podstawie kalkulacji poniższych korzyści i niebezpieczeństw.