Tajlandia - wspaniała kultura, pyszne jedzenie i super widoki

Tajlandia to przepiękny kraj, do którego warto pojechać na wczasy, bo można tutaj zobaczyć całkiem inny świat. Odmienna kultura, interesujące jedzenie czy przepiękne widoki, a także bardzo niskie ceny to tylko jedne z wielu atutów Tajlandii. Wczasy nie są tam tanie z uwagi na drogi bilet lotniczy, ale już na samym miejscu możemy żyć niemal jak król, bo sporo tam można kupić za niewielkie pieniądze.

Z uwagi na dość wysoką cenę wczasów w Tajlandii niektórzy decydują się wykupić bilet lotniczy na własną rękę, a tym, którzy jednak nie ufają swoim zdolnościom organizacyjnym, pozostaje oferta biura podróży. Oczywiście, pierwsza opcja jest tańsza, ale też wymaga od nas zdolności logistycznych, tak by zorganizować przelot, transport jak i nocleg.

Wczasy w Tajlandii

Mimo dość wysokich kosztów wakacji w Tajlandii to jednak moim zdaniem bardzo warto odłożyć nieco więcej pieniędzy na taką podróż i się w nią wybrać, bo ilość fascynujących rzeczy, które można zobaczyć w Tajlandii jest bardzo długa. Do najbardziej oczywistych atrakcji Tajlandii należy przede wszystkim sama kultura tego kraju, interesujące budownictwo, nieznane smaki kulinarne, przepiękne plaże czy fascynujący świat, w którym jest wszystko czego tylko człowiek by nie wymyślił.

Tajlandia – biuro podróży czy na własną rękę?

Pierwszą wątpliwością, którą musimy rozwikłać udając się na wczasy do Tajlandii jest decyzja czy skorzystamy z oferty biura podróży czy pojedziemy tam samemu, na własną rękę. Obie te opcje mają swoje plusy i minusy.

Gdy korzystamy z oferty biura podróży na wczasy do Tajlandii to zyskujemy całą organizację wycieczki wykonaną za nas. Wykupiony przelot, hotel, wszystkie formalności. Za takie udogodnienia musimy oczywiście zapłacić wyższą cenę, która może być sporo wyższa niż gdy kupujemy wczasy w Tajlandii na własną rękę.

Gdy wykupujemy takie wakacje sami, musimy zorganizować bilet na samolot oraz hotel. Hotele wprawdzie można wynajmować na miejscu, ale wydaje mi się, że lepszym rozwiązaniem jest zamówić go wcześniej (choćby na kilka pierwszych dni). Ta opcja wymaga od nas zdolności logistycznych i na pewno nieco bardziej boimy się czy wszystko zostało załatwione jak należy.

Przede wszystkim warto skupić się na tym by wybrać jak najtańszy lot w interesującym nas terminie. Dopiero kiedy mamy już bilet na samolot do Tajlandii możemy zacząć poszukiwać noclegu w Tajlandii, a tych jest tak sporo, że bez problemu znajdziemy coś dobrego w bardzo atrakcyjnej cenie.

Lwią część kosztów wyprawy do Tajlandii pożera bilet na samolot, więc jeśli na takie wczasy wybieramy się sami to mamy możliwość zaoszczędzenia nawet kilku tysięcy złotych na osobie ! Co więcej, gdy wybieramy się na własną rękę do Tajlandii to sami możemy zdecydować jak długo takie wczasy będą trwały.

Przelot samolotem do Tajlandii trwa zazwyczaj kilkanaście godzin i bardzo możliwa jest przesiadka, np. w Katarze czy Emiratach Arabskich.

Kiedy jechać do Tajlandii

Musimy wiedzieć kiedy jechać do Tajlandii, bo sezon turystyczny trwa tam w innych miesiącach niż zdążyły nas do tego przyzwyczaić nasze nawyki z wczasów w Egipcie, Grecji czy Hiszpanii.

W Tajlandii można odróżnić przede wszystkim porę deszczową i suchą. Ta pierwsza swój bieg rozpoczyna od maja do połowy października (co często u nas jest sezonem turystycznym), i wtedy nie należy jechać do Tajlandii. Jeśli więc planujecie wczasy w Tajlandii to na pewno nie powinniście na nie lecieć w znanym nam sezonie turystycznym.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by w tym sezonie lecieć do Tajlandii ale musicie liczyć się z tym, że przez większość czasu będzie ulewnie padało. Ma to jednak swoje uroki : mniejszy natłok turystów, a także widok tętniącej życiem roślinności.

Najcieplej w Tajlandii jest od marca do czerwca.

Najbardziej optymalną porą do zwiedzania Tajlandii jest okres od października do lutego, bo jest to pora sucha i ciepła. Średnie temperatury oscylują w granicach 28 – 32 stopnie Celcjusza. Oczywiście, im bardziej teren górzysty, tym mniejsze temperatury, więc jeśli planujecie jakieś wycieczki po górach Tajlandii to może warto zabrać coś cieplejszego ?

Podczas pory suchej i ciepłej znacznie łatwiej jest zwiedzać zabytki, a tych w Tajlandii jest naprawdę sporo. Np. w porze deszczowej niektóre zabytki czy parki narodowe są zamknięte.

Ten okres pory suchej i ciepłej określany jest w Tajlandii mianem sezonu turystycznego, bo mimo, że podróżować można tutaj cały rok, to jednak w tym okresie do Tajlandii wita najwięcej spragnionych poznania tutejszej kultury turystów. Wtedy też bilety lotnicze są najdroższe. Jeśli więc jesteśmy zdecydowani na wycieczkę do Tajlandii w tym okresie powinniśmy rozważyć zakup biletów czy całych wczasów w biurze turystycznym znacznie wcześniej tak by skorzystać z okazjonalnie niższych cen.

Jedzenie w Tajlandii

Tajlandia słynie z bardzo aromatycznej, całkiem innej niż znane nam smaki kuchni. Potrawy w Tajlandii charakteryzują się odpowiednim balansem smaków, a także różnymi teksturami. Połączenie smaków kwaśnego, słodkiego, słonego, ostrego jest tutaj nie tyle co codziennością jak po prostu obowiązkiem. Kluczem kuchni tajlandzkiej jest jednak odpowiednie wyważenie wszystkich tych smaków by komponowały się w idealnie współgrającą całość.

Potrawy w Tajlandii cechuje również zróżnicowanie tekstur – połączenie chrupkości, delikatności, miękkości, twardości. Dzięki balansowi smaków i miksowi tekstur, większość dań kuchni tajlandzkiej jest prawdziwym doznaniem dla naszych kubków smakowych. Wiele potraw kuchni tajlandzkiej jest bardzo ostre, bo używanie niezliczonej ilości papryczek chilli jest tutaj na porządku dziennym. W prawie każdej potrawie spotkamy również sos rybny, cukier, sok z limonki, sos sojowy – stanowią one podstawę uzyskania wszystkich tych smaków.

Kuchnia tajlandzka bardzo chętnie wykorzystuje makarony, ryże w każdej postaci, do tego dodaje się ryby, owoce morza, mięso, a także niezliczone ilości warzyw. Tajlandzkie potrawy stanowią jednolitą całość.

Chociaż w Tajlandii znajduje się wiele restauracji serwujących pyszne dania, to króluje tutaj przede wszystkim street food. Uliczne jedzenie oferowane przez niezliczonych sprzedawców jest pyszne, aromatycznie i niezwykle tanie. Za kilka złotych można się tutaj najeść do syta.

Kultura w Tajlandii

Tajlandzka kultura odbiega od naszej, ale o jej prawdziwym obliczu można przekonać się dopiero na miejscu w Tajlandii. Tutejsi ludzie są bardzo uprzejmi, pomocni, a także niezwykle radośni. Z chęcią pomogą, pokażą, a także podpowiedzą nie mając w tym żadnego interesu.

Najbardziej rozpoznawanymi elementami kultury w Tajlandii jest buddyzm i wszelkie świątynie buddyjskie, które można zwiedzać podczas wycieczek w Tajlandii.

Równie znany element kultury tajlandzkiej to masaż tajski, który ma za zadanie usprawnić przepływ energii witalnych w całym naszym ciele. Na miejscu w Tajlandii niemal na każdym kroku można spotkać salony masażu tajskiego. Ten rodzaj masażu na pewno nie jest zbyt relaksacyjny, a wręcz często może nieco zaboleć. Podobno jednak jego efekty są tego warte.

Sportem narodowym w Tajlandii jest sztuka walki Muay Thai. To właśnie stąd wywodzą się najlepsi zawodnicy i to właśnie tutaj organizowane są mistrzostwa w tym sporcie walki.

Co zobaczyć w Tajlandii

Jest tak wiele atrakcji, które warto zobaczyć w Tajlandii, że można by je długo wymieniać. Już sama kultura jest tutaj pewnego rodzaju atrakcją.

Bangkok to stolica Tajlandii i punkt obowiązkowy na mapie atrakcji w Tajlandii. 

Znajduje się tutaj niemal wszystko co tylko ludzka wyobraźnia jest w stanie sobie wyobrazić. Te ogromne miasto przepięknie wygląda nocą i praktycznie nigdy nie zasypia. Miliony sklepów, restauracji i masa ludzi początkowo może wprowadzić lekki chaos, ale łatwo do niego przywyknąć.

Jednym z istotniejszych punktów w Bangkoku jest Pałac Królewski, gdzie między innymi znajduje się Świątynia Szmaragdowego Buddy. Bangkok to jedno z najbardziej kolorowych miast na całym świecie. Sam w sobie stanowi niesamowitą atrakcję.

Pałac Królewski to pierwsze miejsce, do którego zagląda większość turystów. I my nie będziemy oryginalni – jest to zdecydowanie jedna z najwspanialszych atrakcji turystycznych Bangkoku i każdy turysta powinien skierować tam swoje kroki.

Z innych punktów na mapie Bangkoku, które warto zobaczyć to na pewno świątynia Wat Traimit (jest tam Złoty Budda), Wat Arun, klasztor Benjamabophit, Chinatown czy zakupy na ogromnym targu Chatuchak.

Będąc w Tajlandii warto zwrócić uwagę na targi wodne, czyli małe łódeczki pływające po rzekach, z których to kobiety i mężczyźni sprzedają świeże warzywa i owoce.

Bez trudu można by wymieniać niezliczone atrakcje w Tajlandii takie jak Most na rzece Kwai, pola ryżowe, wspomniane targi wodne, Bangkok czy przepiękne tropikalne plaże. Z całą pewnością nawet miesiąc pobytu w Tajlandii mógłby nie starczyć, żeby poznać wszystkie atrakcje w Tajlandii.

Hotele w Tajlandii

Jest całe mnóstwo hoteli, hosteli, noclegów w Tajlandii, o różnych warunkach i cenach. Zdecydowana większość z nich jest tania. Po wyjściu z samolotu zostaniemy niemal zaatakowani przez niezliczone ilości osób, które wręczają nam ulotki z podobno najlepszym hotelem w całej Tajlandii 🙂

To czy będziecie korzystali z takich ofert zależy czy zdecydowaliście się przylecieć do Tajlandii na własną rękę czy przez biuro podróży. Być może macie już wykupiony hotel ? Jeśli nie, to w Tajlandii możecie wybierać spośród tysięcy różnych hoteli, z których na pewno wiele przypadnie Wam do gustu.