Rezydent a lokalne biuro, gdzie kupić wycieczkę

Będąc na wczasach czy to w Grecji, Bułgarii, Hiszpanii czy Egipcie lub jakimkolwiek innym kraju, na pewno będziecie mogli (i chcieli) wykupić wycieczki fakultatywne. Są one naprawdę różne, od najbardziej prozaicznych jak City Tour, przez sportowe jak rafting, a na zwiedzaniu kończąc.

Wszystkie te wycieczki możecie kupować na dwa sposoby :

  • U rezydenta,
  • W lokalnym biurze podróży.

Która opcja jest lepsza, bezpieczniejsza i tańsza ? Będąc na wakacjach miałem okazję jechać na wycieczki zarówno od rezydenta jak i z lokalnych biur podróży i dzisiaj już wiem jakie są zalety i wady poszczególnych możliwości.

Wycieczka od rezydenta – zalety i wady

Po przyjeździe do hotelu, każdy rezydent poinformuje Was o terminie spotkania, w którym wyjaśni wiele na temat tego z czego można korzystać w hotelu, powie co nieco o kulturze danego kraju, co warto zobaczyć czy też podpowie kilka (czasami) interesujących rzeczy. Głównym celem spotkania z rezydentem jest jednak wręczenie Wam listy wycieczek fakultatywnych, na które oczywiście jesteście gorąco zaproszeni.

Jako zalety wycieczki z rezydentem przedstawia się bezpieczeństwo, polskiego przewoźnika, polską grupę, sprawdzony program itd. Na pewno znacznie łatwiej jest nam odzyskać pieniądze w przypadku rezygnacji niż jeśli zamówimy ją u lokalnego organizatora.

Wadą wycieczki z rezydentem są oczywiście ceny, często 50 % lub więcej wyższe niż z lokalnego biura podróży. 

Wycieczka z lokalnego biura – zalety i wady

Lokalne biuro podróży musicie znaleźć sobie na własną rękę, chociaż szeroko zakrojone działania marketingowe takich biur na pewno ułatwią Wam to zadania. Na każdym rogu ulicy takich biur jest sporo, więc bez trudu znajdziecie interesująca Was ofertę.

Moim sprawdzonym sposobem na znalezienie dobrego, lokalnego biura podróży jest podpytanie Polaków z hotelu lub takich, których spotkam gdzieś na ulicy. Zazwyczaj większość była już na jakiejś wycieczce, więc może podzielić się opinią – dowiemy się o ceny, o tym jak rzeczywiście wyglądała wycieczka, czy było bezpiecznie. Nikt nas nie oszuka, bo przecież nie ma w tym żadnego interesu, a że Polacy na zagranicznych wczasach lubią trzymać się razem to możemy na takiej opinii polegać.

Zaletami lokalnego biura podróży są przede wszystkim niższa cena. Chociaż rezydent będzie temu zaprzeczał, to bezpieczeństwo jest w 99.99 % takie same. Często jest tak, że wycieczki organizowane przez rezydenta łączą się z lokalnym biurem podróży, więc okazuje się, że zamawiając wycieczkę u rezydenta jedziemy tak naprawdę na tę samą wyprawę, co ktoś płacący 50 % taniej.

Chociaż zarówno rezydent jak i lokalne biuro podróży może nieco oszukiwać na temat „polskiej grupy, polskiego przewoźnika itd.” to jednak pamiętam sytuacje na jednej z wycieczek kiedy to grupa rezydenta nie miała polskiego przewodnika, a my zamawiający w lokalnym biurze mieliśmy polskiego przewodnika !

Zaletą lokalnych biur (jeśli działają na terenie naszego hotelu to jeszcze lepiej) jest jednak honor takich osób. Byłem na wycieczce w Egipcie kiedy to statek na chwilę miał przestój, przez co zabrakło wędkowania (w ofercie). Poszliśmy po powrocie do naganiacza, który nam to sprzedał, ten zaprowadził nas do szefa i otrzymaliśmy przejazd na bananie za motorówką gratis.

Dodatkowo, jeśli coś byłoby nie tak można udać się do menadżera hotelu, zgłosić sprawę, a ten na pewno tak „poinstruuje” organizatora wycieczki, że otrzymamy pieniądze z powrotem – taką sytuację też w swoim życiu miałem.

A jak wygląda odzyskanie pieniędzy od rezydenta ? „Proszę Pana, nie ma takiej możliwości na dwa dni przed wycieczką”. „Proszę Pana, trzeba napisać wniosek, dołączyć dokument, zdjęcie, kopię paszportu i złożyć prośbę do biura podróży w kraju”. Efekt ? „Niestety, nie możemy uznać Pana reklamacji”.

Inna zaleta na rzecz lokalnego biura podróży, z którą się spotkałem. Będąc na wycieczce quadami po bezdrożach pustyni my jechaliśmy od 14 do 18 kiedy było nieco chłodniej, można było zobaczyć piękny zachód słońca, a grupa rezydenta w największy skwar od 10 do 14 bez żadnych dodatkowych atrakcji !

Minusem lokalnego biura podróży jak i wycieczki od rezydenta jest to, że „przypadkowo” zatrzymywać się będziecie na postój tam gdzie jest sklep z „wyjątkowymi, lokalnymi produktami”, o których całkowicie „przypadkowo” wspominał właśnie przewodnik w swoim monologu pod tytułem „Co warto zjeść, wypić, kupić w danym kraju”.

Rezydent czy lokalne biuro podróży ? Co lepsze ?

Oczywiście, że znacznie lepiej jest jechać z lokalnego biura podróży niż od rezydenta. By jednak było to bezpieczne, to najlepiej jest przestrzegać poniższych reguł :

  • Wybierz te lokalne biuro, które polecają Polacy na miejscu (możesz też sprawdzić opinie na Internecie zanim w ogóle polecisz na wakacje),
  • Najlepiej jest zebrać grupę kilku osób, tak by jechać większą paczką,
  • Nie zapomnij wziąć potwierdzenia wpłaty zaliczki,
  • Dokładnie zapytaj i ustal co wchodzi w skład oferty, za co trzeba ewentualnie dopłacić.