Quady po pustyni w Egipcie - opinie i wrażenia o wycieczce

Na wycieczce quadami po egipskiej pustyni byłem dokładnie dwa razy, w zupełnie odmiennych warunkach. Szczerze przyznając jedna z tych wycieczek była po prostu fajna, a druga wprost genialna. Na czym polegała różnica ?

Wycieczka quadami organizowana jest z każdego miasta turystycznego w Egipcie, dlatego bez względu na Wasz hotel, macie możliwość na nią jechać. Jest niedroga, kosztuje kilkanaście dolarów, szczególnie jeśli zdecydujecie się jechać z lokalnego biura podróży.

Początek wycieczki to zbieranie po kolejnych hotelach uczestników naszej wyprawy, a dotarcie do bazy wypadowej trwa od około godziny do dwóch.

Warto pamiętać by planując wycieczkę na quady mieć ze sobą arafatkę i okulary ! Dzięki temu miły Egipcjanin zawiąże nam arafatkę w specjalny sposób co pozwoli uniknąć piasku, który wylatuje spod kół innych quadów. Arafatka + okulary to obowiązkowy ekwipunek jeśli udajemy się na quady po pustyni. W innym wypadku taka wycieczka będzie katorgą.

Przydatne jest też wygodne, sportowe obuwie, bo w japonkach lub klapkach trochę źle się jeździ : ) Warto zabrać krem do opalania i posmarować się przed trasą, ponieważ słońce na pustyni wręcz praży !

Jak wygląda wycieczka quadami po pustyni ?

Zazwyczaj pierwsze kilka minut na quadzie to jazda testowa wokół jakiegoś placu, tak by zaznajomić się z prowadzeniem quada i go „wyczuć” – jak skręca, jak przyspiesza. Często jednak te quady są mocno wyeksploatowane przez co niektóre egzemplarze słabo przyspieszają. Raz zdarzyło nam się dostać quada z małym ciśnieniem w oponach, przez co ściągało go na lewo – potrzeba było nieco więcej siły by nad nim zapanować.

Sama wycieczka quadami po pustyni to przejazd kilkunastu kilometrów, przerzedzony wizytą w wiosce beduińskiej gdzie możemy napić się herbaty czy też przejechać się na wielbłądzie (nie zawsze jest to w ofercie, więc należy się zapytać). Oczywiście będą Wam wciskali dodatkowe napoje, jedzenia za dodatkową opłatą.

Można odnieść wrażenie, że ta wioska beduinów to tak naprawdę lekka mistyfikacja dla turystów, ale tego nie jestem w stanie potwierdzić.

Czym różni się genialna wycieczka quadami od dobrej ?

Wspomniałem, że miałem okazję dwukrotnie być na takiej wycieczce. Jedna z nich, to wycieczka kiedy było na niej blisko 40 osób, każdy jechał w jednym tempie, w rządku „gęsiego”. Wprawdzie było to niezłe przeżycie, ale nijak nie umywało się do mojej pierwszej przygody quadami po pustyni.

Pierwsza wyprawa na quady po pustyni to lekki strach, bo zbierając ludzi z hotelu dosiadła się do nas dwójka Niemców. Na kolejnych hotelach ludzie się nie pojawili i na miejscu okazało się, że będziemy jechać w … 4 + przewodnik. Trochę się zdziwiliśmy, ale nie mieliśmy wyboru. To była najlepsza rzecz jaka mogła nas spotkać na quadach ! Każdy mógł jechać jak tylko chciał ! Czuć było niesamowitą wolność, Ty, quad, niczym nieograniczona przestrzeń. Rzadko kiedy w swoim życiu miałem okazję czuć się tak swobodnie, tak wolno jak właśnie wtedy. Każdy z nas jechał jak tylko zapragnął – przyspieszanie, wyprzedzanie, skakanie po wydmach – cud, miód i malina !

Gdybym miał wybierać czy jechać na quady za 15 $ z 40 osobową grupą czy za 100 $ w 4 osoby, ale każdy jedzie tak jak chce, to wybrałbym tę drugą opcję.

Ta wycieczka na quadach miała również inną zaletę – przewodnik był naprawdę miły, opowiadał wiele interesujących rzeczy, a z uwagi, że była nas tylko czwórka, to mogliśmy sporo porozmawiać i dowiedzieć się wiele o prawdziwym Egipcie, a nie o bajkach dla turystów 🙂

Wycieczka z biura, a od rezydenta

Nota bene chciałem napisać o różnicy pomiędzy wycieczką od Egipcjan a od rezydenta. My jechaliśmy w godzinach 14-19, dzięki czemu mogliśmy podziwiać między innymi zachód słońca, a także upał tak nam nie doskwierał.

Tymczasem grupa rezydenta jechała w godzinach 10-14 (10-15), więc łatwo sobie wyobrazić jak musiało to wyglądać.

Czy warto jechać na quady po pustyni ?

Wycieczka quadami to naprawdę interesujące przeżycie i całkiem fajne emocje. W wiosce beduińskiej zobaczycie jak skromne może być życie, a także polecam przejechać się na wielbłądzie jeśli będzie taka możliwość.

P.s. Mimo, że taka jazda na wielbłądzie jest darmowa, to i tak „miejscowi” proszą o „one dollar”, dlatego lepiej dopytać się przewodnika czy rzeczywiście jest to darmowe.

Jeśli ktokolwiek z Was ma możliwość by jechać na quady w ograniczonej grupie to zdecydowanie polecam taką opcję. Gwarantuję, że nie zapomnicie tego przez wiele lat !

Jaki hotel w Egipcie wybrać ?

Planując wczasy w Egipcie musisz zastanowić się jaki hotel wybrać. Tych jest dużo, dlatego zapoznaj się z listą najlepszych hoteli w Egipciektóre dla Was opisywałem.