Wycieczka na Pamukkale w Turcji - opinia

Wycieczka do Pamukkale to sztandarowy element każdych wczasów w Turcji. Nie jest to wycieczka tak odległa jak choćby Kapadocja, ponieważ do Pamukkale jest 250 km od Bodrum a niecałe 400 km z Alanyi. Dzięki temu wycieczka do Pamukkale może trwać tylko 1 dzień.

Swoją popularność wycieczka na Pamukkale zawdzięcza przede wszystkim przepięknym widokom białych tarasów, które zostały utworzone przez zastygnięte, gorące, wapienne źródła. Pamukkale zostały wpisane na listę Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO.

Wyjazd na Pamukkale odbywa się w środku nocy (gdzieś w okolicach godziny 3). Można być lekko nie wyspany, z drugiej jednak strony można pospać (o ile ktoś potrafi) w autobusie. Pamukkale to po turecku Bawełniany Zamek, co jest oczywiście nawiązaniem do tego jak wyglądają te białe tarasy.

Jak wygląda wycieczka na Pamukkale ?

Po przyjeździe do Pamukkale będzie można oddać się przede wszystkim kąpielom w przepięknej scenerii. Baseny z wodą wapienną przypominające jacuzzi, wydrążone w skale prezentują się naprawdę interesująco. Zdjęcia z takich kąpieli wyglądają naprawdę ekstra.

Widok ludzi przechadzających się w strojach kąpielowych po wapiennych skałach, które wyglądają jak góry lodowe naprawdę robi wrażenie.

Pamukkale to przede wszystkim intrygujące i niezapomniane widoki, których nie spotkamy nigdzie indziej.

Niestety na zdjęciach nie widać „bałaganu”, który znajduje się wokół miejsca podróży. Dużo tu rozrzuconych śmieci, nieporządku co w mojej ocenie obniża nieco ogólne wrażenia z Pamukkale. 

Woda wapienna, która wypełnia baseny w jakich można się relaksować w Pamukkale korzystnie wpływa na reumatyzm, choroby skóry czy astmę. Malutkie baseny, po których można spacerować mają nawet temperaturę wody 36 stopni Celcjusza, co z jednej strony jest ciekawym doznaniem, z drugiej nie pozwala nam się specjalnie ochłodzić.

Jednym z punktów wycieczki na Pamukkale jest zwiedzenie starożytnego miasta Hierapolis, które było kiedyś wiodącym uzdrowiskiem. Odwiedza się również Nekropolis, czyli wielkie cmentarzysko, o naprawdę dobrym stanie zachowania.

Dla tych, którzy kochają dbać o swoje zdrowie i cerę, kolejnym punktem wycieczki na Pamukkale są kąpiele w basenach Kleopatry. Niestety ta przyjemność jest dodatkowo płatna w kwocie 30 lir turecki (około 60 zł).

W drodze powrotnej z wycieczki na Pamukkale niektóre biura podróży zatrzymują się jeszcze na krótką wizytę w meczecie, gdzie poznaje się kulturę turecką, a także historię tego miejsca.

Tak naprawdę, z uwagi na to ochronę Tarasów Pamukkale, które są częścią Parku Narodowego turyści przechodzą przez szlak alternatywny (betonowe zapory przykryte osadami wapiennymi, wzdłuż sztucznego kanału napełnianego wodą termalną), otwarty po tym jak zamknięto trasę spacerową przez naturalne tarasy.

Czy warto jechać na Pamukkale ?

Wielu turystów decyduje się odwiedzić Turcję między innymi z uwagi na wycieczkę na Pamukkale. Jest to na pewno bardzo fajna wycieczka, podczas której możemy zobaczyć robiące wrażenie widoki. Wapienne skały wyglądające niczym lodowce, baseny z ciepłą wodą w scenerii upalnego dnia to połączenie, które warto i trzeba zobaczyć.

Jaki hotel blisko Pamukkale ?

Turcja to bardzo rozległy kraj, więc warto przed wyjazdem zaplanować sobie na jakie wycieczki fakultatywne chcemy się udać. To pozwoli lepiej wybrać hotel w Turcji, tak by było blisko do miejsc, które chcemy zobaczyć. Przeczytaj o hotelach, które dla Was opisałem w kategorii hotele w Turcji.