Greckie meteory - opinia o wycieczce

Grecja to bardzo popularny kierunek jaki wybieramy na swoje wczasy i nic w tym dziwnego, bo prócz bardzo szerokich, piaszczystych plaż, ciepłym morzu, w Grecji możemy pojechać na wiele interesujących wycieczek fakultatywnych, podczas których zobaczymy zapierające dech w piersiach widoki.

Mało, który kraj będący tak mocno obleganym przez turystów, ma również tak wiele do zaoferowania pod względem wycieczek fakultatywnych. Grecja z uwagi na swoją bogatą historię może oferować niemal niezliczone ilości interesujących miejsc do zwiedzania jak i wspaniałych widoków. Jedną z popularniejszych wycieczek w Grecji są Meteory znane także jako „Skały zawieszone w powietrzu”.

Greckie meteory – wycieczka fakultatywna

Formacje skalne zostały utworzone przez naturę i swoimi kształtami przypominają słupy. Miliony lat temu w tym miejscu znajdowało się słone jezioro, które zasilane było przez rzekę. Ta stworzyła osady skalne. Po pęknięciu masywu Olimpu, woda jeziora uszła do morza, a to stanowiło pole do popisu dla procesów erozji, która to z biegiem czasu spowodowała powstanie znanych greckich Meteorów.

Odbiegając od naukowego wyjaśniania jak powstały greckie Meteory chciałbym się skupić na samej wyciecze. Na niej dowiemy się wiele interesujących rzeczy, zobaczymy jak wygląda życie tutejszych zakonników, ale już sam widok Meteorów jest po prostu zdumiewający. Na tę wycieczkę warto jechać choćby ze względu na same widoki jakie zobaczymy z kolejnych masywów skalnych.

Historia Meteorów wskazuje jakoby święt Antanazy przybyły tutaj wiele lat temu, założył własną pustelnię w jednej z jaskiń, a po pewnym czasie dołączyli do niego kolejni zakonnicy. Z biegiem czasu udało się im zbudować na szczycie pierwszy kościół, a także monastyr. Kolejne lata owocowały napływem kolejnych zakonników i znacznym rozwojem Meteorów.

Nazwa Meteory może mieć dwa źródła. Pierwsze to znaczenie greckiego słowa Μετέωρα (Meteora) z gr. metéoros co oznacza wzniesiony w górę, będący wysoko w powietrzu. Inne źródło wskazuje jakoby święty Atanazy nazwał wzniesioną przez siebie pustelnię Meteoronem.

W historii najwięcej było 24 monastyrów, na przełomie XV i XVI wieku, ale obecnie do zwiedzania przeznaczone jest tylko 6, co i tak jest liczbą wystarczająco dużą, by dostrzec i docenić fenomen i piękno greckich Meteorów.

Zwiedzając Meteory będziemy musieli wspinać się po specjalnych schodach lub też moście (w przypadku jednego z monastyrów). Co ciekawe, początkowi zakonnicy, którzy zamieszkiwali Meteory poruszali się po znacznie niebezpieczniejszych konstrukcjach (sznurowanych drabinach czy rusztowaniach z drewna !).

Prócz samych widoków podczas zwiedzania greckich Meteorów, ciekawym elementem wycieczki zwiedzanie budynków, zobaczymy jak wyglądała kuchnia zakonników, ich kościół czy też wszystkie zgromadzone w muzeum relikwie (ikony, obrazy, rękopisy i wiele innych).

Jadąc na wycieczkę na Meteory w Grecji musimy pamiętać o odpowiednim stroju (jest to miejsce kultu religijnego), a także w środku budynku nie wolno robić zdjęć ani kręcić filmów.

O tym jak piękne są Meteory w Grecji niech świadczy fakt, że już dawno temu zostały one wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Będąc na wczasach w Grecji staniemy przed dylematem, co zwiedzić, co zobaczyć, jakie atrakcje wybrać, bo tych jest naprawdę sporo. Dla mnie greckie Meteory to jedna z tych wycieczek, na które na pewno trzeba pojechać między innymi z uwagi na cudowne, niepowtarzalnie nigdzie indziej widoki.

Jaki hotel w Grecji wybrać ?

Zastanawiacie się jaki hotel w Grecji warto wybrać na wczasy ?