Niezwykła Kuba - rum, cygara, mojito i Hawana

Kuba jest kierunkiem na wczasy dość egzotycznym, ale z całą pewnością jest wiele zalet, które przekonają nas, że wczasy na Kubie to fantastyczny wybór, o czym postaram się Was przekonać.

Wyjazd na Kubę nie należy do najtańszych wakacji jakie możecie sobie zaplanować. Mimo to jednak warto odłożyć nieco więcej pieniędzy by pewnego uroczego dnia stwierdzić „Jedziemy na Kubę„, bo to co tutaj zobaczymy na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci.

Z całą pewnością ten kto uwielbia tropikalne plaże, cudowną pogodę, wręcz błogi relaks oraz przepiękne Morze Karaibskie, na Kubie będzie czuł się niczym w raju. Ta słynąca z majestatycznych widoków wyspa robi ogromne wrażenie, a wczasy na Kubie mogą być jednymi z lepszych jakie kiedykolwiek można było sobie wyobrazić.

Wczasy na Kubie

To co kojarzy nam się z Kubą to Fidel Castro, mojito, rum, cygara czy Hawana. Faktycznie wszystkie wymienione powyżej miejsca, osoby i rzeczy stanowią nieodłącznym element wizerunku Kuby. Będąc na wczasach na Kubie polecam jednak skupić się na zwiedzaniu tutejszych atrakcji i poznawaniu interesującej kultury.

Odkąd człowieka sięga pamięcią, Kuba słynie z cygar (nie przez przypadek nazywanych kubańskimi). Należą one do najdroższych i podobno najlepszych. Wysoka jakość zawdzięczana jest ręcznie wykonywanej pracy. Co ciekawe tutejsi wytwórcy cygar kubańskich nie potrzebują nawet wagi ! Odwiedzając fabrykę cygar można przekonać się, że „na oko” w ręku są oni w stanie pobrać odpowiednią wagowo liczbę tytoniu !

Mojito to jeden z najpopularniejszych drinków świata. Rum to natomiast najpopularniejszy alkohol na Kubie. Nic dziwnego więc, że pochodzące z Kuby mojito opiera się właśnie na rumie.

Rum pozyskany z trzciny cukrowej dolewa się do utartego brązowego cukru z limonką, dosypuje lodu i dolewa wody gazowanej. Prosty przepis, który podbił świat, dzięki orzeźwiającemu charakterowi mojito. 

Hawana – stolica Kuby [miasto, które musisz zwiedzić]

Hawana wygląda tak jakby czas się cofnął – staromodne auta, brak infrastruktury czy słaby system kanalizacyjny to tylko nieliczne świadczące o tym fakty. Z jednej strony Hawana jest piękna, a z drugiej dostrzegamy tutaj walące się budynki czy zniszczone ściany, a przy tym kamienice, które znajdują się na liście UNESCO.

Nieodłącznym elementem życia codziennego na Kubie w Hawanie jest taniec. Mimo tego, że kraj pochłonięty jest biedą, a ludzie głodują, to są oni radośni, uśmiechnięci i bardzo chętnie wyrażają to za pomocą tańca.

Co zobaczyć na Hawanie ?

Nadmorska promenada Malecon stanowi jeden z takich punktów. To element współczesnej, nowoczesnej Hawany. Podczas amerykańskiej prohibicji, to właśnie tutaj znajdowały się bary dla turystów. Malecon stanowi obecnie jedno z bardziej rozpoznawalnych miejsc rozrywki i spotkań.

Można tutaj spotkać ludzi, którzy grają w domino, inni tańczą, a inni przesiadują w lokalnych knajpach. Te miejsce to prawdziwe oblicze całej społeczności kubańskiej.

Oczywiście musimy odwiedzić Muzeum Rewolucji, gdzie gołym okiem widać kult rewolucji, portrety Che Guevary, które są praktycznie wszędzie. Wiele nazw ulic i pałaców nawiązuje do zwycięstwa komunizmu.

Kolejnym punktem na mapie zwiedzania Hawany powinna być starówka, która została wpisana na listę UNESCO. Kolonialna zabudowa, pałace, kościoły czy rezydencje robią wrażenie. Polecam również odwiedzić najstarszy plac Plaza de Armas.

Nową od starej części Hawany rozgranicza Park Centralny, stanowiący główne miejsce spotkań Hawańczyków. To właśnie tutaj spotykają się oni każdego dnia, w przeróżnych celach. By coś zjeść, zagrać w domino czy po prostu dyskutować godzinami.

Będąc w Parku Centralnym musimy odwiedzić Kapitol, czyli replikę waszyngtońskiego budynku. To właśnie w Parku Centralnym zobaczyć można jedne z najstarszych budynków na całej Kubie.