Kapadocja - piękna wycieczka w Turcji

Jedną z popularniejszych wycieczek fakultatywnych w Turcji jest podróż do Kapadocji i wybór ten ma wiele uzasadnionych racji. Kapadocja to wielka atrakcja w Turcji, dlatego warto rozważyć wybór właśnie tej wycieczki.

Na wycieczkę do Kapadocji jedzie się na dwa dni, z uwagi na daleką odległość tej urokliwej krainy (około 500 km z Alanyi oraz ponad 800 km z Bodrum). Rzadko kiedy można spotkać wycieczki na Kapadocję z Bodrum, dlatego jeśli planujesz właśnie tę wycieczkę fakultatywną to lepiej zatrzymać się w Alanyi.

Wycieczka po Kapadocji rozpoczyna się przejazdem przez góry Taurus. Widoki górskie robią wrażenie, ale dla tych, którzy boją się jechać czasami bardzo wąskimi szczelinami pasma górskiego może być nieco gorąco.

Pierwszym postojem jest święto miasto Konya, w którym zobaczymy starożytne Ikonium, do którego niegdyś przybył św. Paweł. Jest to miejsce doskonale obrazujące konserwatyzm islamu, bo większość kobiet jest zasłonięta chustą.

Zobaczymy również Klasztor Muzeum Mevalny, który był założycielem zakonu Derwiszy. Są tancerze, których na pewno mogliście już zobaczyć na wieczorkach tureckich lub egipskich, którzy jak szaleni przez kilka minut tańczą wokół własnej osi mając na sobie kolorowe stroje.

Czas na przejazd przez miasto Aksaray gdzie można podziwiać tureckich górali, którzy odziani w ciekawe stroje wypasają owce. Uprawia się tutaj wiele słoneczników i koniczyn, które stanowią pokarm dla zwierząt.

Jak wygląda wycieczka do Kapadocji

Już na miejscu będzie można zobaczyć podziemne miasto, w którym niegdyś tutejsi mieszkańcy chronili się przed najazdami arabów. Zobaczyć tam można labirynty, korytarze, stajnie dla zwierząt, kuchnie, spiżarnie jak i całe, małe miasteczko.

Następnym etapem wycieczki do Kapadocji jest wulkan Hasan, który dziś stanowi centrum narciarskie, a kiedyś jego potężny wybuch przyczynił się do powstania urokliwych form skalnych, które tworzą Kapadocję.

Miasto Nevsehir jest stolicą Kapadocji, które zamieszkuje ponad 200 000 mieszkańców. Można tutaj zobaczyć jak znana nam architektura miesza się z domami wykutymi w skale.

Miejscowość Avanos utożsamiana jest przede wszystkim z garncarstwem, którym trudniło się większość mieszkańców. Podczas pobytu w tej miejscowości odbywa się obiad.

To również tutaj znajduje się najmniejszy posterunek policji (w jednej ze skał) :


Interesującym punktem wycieczki do Kapadocji jest również muzeum kościołów w Goreme, które to jest także Parkiem Narodowym, jaki został wpisany do UNESCO.

Zobaczyć tam można wiele kosciołów drążowych w skałach z kolorowymi malowidłami.

Na tym kończy się pierwszy dzień zwiedzania Kapadocji, a potem jedzie się do hotelu. Tutaj podana zostanie kolacja. Minusem jest to, że napoje do kolacji są płatne (standardowo).

Koniec zwiedzania, nie oznacza końca dnia, ponieważ na sam wieczór po kolacji możemy uczestniczyć w wieczorze kapadockim w skalnej grocie ! Widoki są naprawdę bardzo fajne, klimat wyjątkowy, odbywają się tutaj animacje takie jak taniec brzucha, derwisz, różne rodzaje innego tańca, modlitwy derwiszy, a do dyspozycji uczestników opcja All Inclusive (można pić wino, piwo, drinki). Aha, opłata za taką przyjemność to 25 euro.

Tak samo jak za naprawdę ciekawy i interesujący można uznać I dzień zwiedzania Kapadocji, tak samo interesujący jest II dzień w Kapadocji.

Oczywiście na początek jest śniadanie z kawą i herbatą w cenie (uf).

Choć drugi dzień nie obfituje w wiele atrakcji, a właściwie w jedną, to za to bardzo konkretną i zapewniająca niesamowite widoki i przeżycia – lot balonem nad Kapadocją !

Ten kto będzie chciał lecieć balonem nad Kapadocją musi liczyć się ze wczesnym wstawaniem (z hotelu wyrusza się około godziny 5) tak by wyruszyć zanim wzejdzie słońce (zapewnia to super widoki).

Niestety, do kosztu samej wycieczki (około 70 euro) trzeba doliczyć cenę lotu balonem nad Kapadocją 120 euro (ale słyszałem też o ofercie 100 jak i 200 euro, więc wszystko zależy jak nam się trafi).

Z jednej strony to bardzo dużo, bo okaże się, że Kapadocja + lot balonem nad Kapadocją dla jednej osoby to wydatek 800 zł. Z drugiej jednak, widoki z lotu balonem nad Kapadocją, samo to przeżycie są niepowtarzalne.

Czy warto jechać na wycieczkę do Kapadocji ?

Nie jest to wycieczka tania, ani krótka (w hotelu nie będzie nas dwa dni). Długa podróż (szczególnie w upalne miesiące) może nieco odstraszać, ale mimo to jak najbardziej warto jechać do Kapadocji.

Multum atrakcji, sporo interesującego zwiedzania, a także niesamowity lot balonem nad Kapadocją to atuty, które powodują, że warto wydać sporo pieniędzy i poświęcić dużo wakacyjnego czasu by pojechać do Kapadocji.

Jaki hotel wybrać na wycieczkę po Kapadocji ?

Turcja jest bardzo duża, dlatego jeśli wiecie o planowanej wycieczce do Kapadocji to warto wybrać taki hotel, który będzie jak najbliżej, czyli podróż będzie najkrótsza z możliwych. Listę hoteli w Turcji przeczytacie w odpowiedniej kategorii.