Jak wybrać hotel na wczasy?

Kiedy uda nam się już ustalić do jakiego kraju pragniemy polecieć czy pojechać na wczasy będziemy musieli wybrać hotel, w którym odpoczniemy przez kilkanaście dni. Jak wiadomo, każdy hotel różni się liczbą gwiazdek, która jednak nie zawsze jest dobrym odzwierciedleniem oferty. Same gwiazdki dla hotelu przyznawane są na podstawie ustalonych wytycznych, które nie zawsze są odzwierciedleniem tego jak dobry jest to hotel. Sortując hotele według gwiazdek możemy tylko „z grubsza” dokonać ich przeglądu, ale ostateczna decyzja o tym do jakiego hotelu pojechać na wczasy nie powinna opierać się jedynie o kategoryzację gwiazdkami. Na co więc zwrócić uwagę wybierając hotel ?

Położenie hotelu

Lokalizację hotelu możemy rozpatrywać pod kątem kilku istotnych aspektów :

  • Jak blisko jest centrum ? Dla osób, które chcą korzystać z nocnego życia bliższa lokalizacja centrum lub ulokowanie hotelu w samym centrum jest atutem. Dla tych, którzy szukają cichego i kameralnego hotelu lepszym wyborem okazać się może hotel oddalony od centrum.
  • Czy plaża jest blisko ? To jeden z głównych aspektów, na które zwracamy uwagę. Im plaża bliżej tym oczywiście lepiej. Są takie hotele, na których plaża znajduje się bezpośrednio. Są też takie, gdzie na plażę trzeba dojechać (wtedy kursuje na nią hotelowy bus).
  • Jak blisko jest lotnisko ? W głównej mierze zależy to od kraju i regionu, przez co nie mamy tutaj wielkiego pola manewru. Są jednak takie wczasy, na których transport lotnisko – hotel zajmuje 10 minut, a są takie gdzie do hotelu jedzie się kilka godzin.
  • Czy są ładne widoki – wielu z nas sprawdza hotel pod właśnie tym kątem marząc o pokoju z widokiem na morze. Często takie pokoje są dodatkowo płatne (w biurze podróży lub na recepcji, z tak zwaną łapówką 🙂 ).

Rozmiar hotelu

To jak hotel jest duży może również wiele nam powiedzieć, czego oczekiwać można na miejscu.

  • W dużych hotelach możemy liczyć na to, że jest więcej atrakcji takich jak choćby animacje. Nie opłaca się bowiem organizować animacji dla 30 gości, ale już dla 300 jak najbardziej. Większy hotel to również szerszy wybór jedzenia, bo wiadomo, że dla 30 gości nikt nie będzie oferował 100 różnych dań. Większe hotele to również większa szansa na poznanie kogoś, więc jeśli na wakacje jedziemy sami to w hotelu dużym łatwiej znaleźć kogoś z kim można posiedzieć wieczorami. Duży hotel to jednak duże prawdopodobieństwo tego, że będzie na nim głośno. A więc osoby, którym zależy na kameralnej atmosferze nie będą czuły się tutaj dobrze. Duża liczba gości powoduje również tłok w restauracji w szczytowych godzinach i często brak części jedzenia. Występować mogą również problemy z ilością leżaków, czy miejsc nad basenem.
  • Mniejsze hotele mają taką zaletę, że są kameralne i ciche. Często jest na nich również czyściej, bo mała liczba gości jest niewystarczająca by nabrudzić na tyle, by nie poradziła sobie z tym obsługa. Trzeba mieć jednak świadomość, że liczba dostępnych atrakcji, jedzenia jest najczęściej mniejsza. Również jeśli chcemy na wakacjach poznać kogoś z kim będziemy spędzać czas to w mniejszych hotelach są na to mniejsze szanse.

Kiedy wybudowano i odnowiono hotel

Warto sprawdzić to w opisie hotelu, bo nie zawsze zdjęcia muszą oddawać realny stan hotelu. Mogły bowiem zostać wykonane kilka lat wstecz, a dzisiejszy wygląd hotelu może być inny. Warto sprawdzić nie tylko kiedy hotel został wybudowany, ale też czy w ostatnim czasie nie został poddany renowacji.

Jak wygląda oferta wyżywienia

Zanim wybierzemy hotel na wczasy, warto sprawdzić jak wygląda ich oferta wyżywienia. All inclusive może być nierówne all inclusive, dlatego trzeba dokładnie się temu przyjrzeć. Sprawdźmy godziny w jakich serwowane są napoje, alkohole, jedzenie oraz czy hotel oferuje przekąski, a jeśli tak to jakie ?

Czy na hotelu są organizowane animacje

Trzeba przyjrzeć się temu czy na hotelu organizowane są animacje. Warto sprawdzić jakie animacje hotel przewidział dla dzieci, a jakie dla dorosłych. Miejmy na uwadze, że animacje najczęściej organizowane są tylko w sezonie, a więc będąc w Grecji w październiku raczej ich nie uświadczymy, mimo, że znajdują się w ofercie hotelu.

Rozrywka na hotelu

Chociaż leżakowanie na plaży czy nad basenem jest czynnością bardzo przyjemną, to nie można przecież odpoczywać 14 dni cały czas. Mecz piłki wodnej, partia w siatkówkę plażową czy nawet wieczorna dyskoteka to atuty dobrego hotelu. Czy są one w ofercie upatrzonego hotelu ? Czy zależy nam na nich ?

Czy to hotel dla dzieci ?

Może to być zarówno zaleta jak i wada. Oczywiście jeśli na wczasy jedziemy ze swoimi dziećmi to hotel musimy sprawdzać pod kątem atrakcji dla dzieci – aquapark, zjeżdżalnie, mini disco czy opieka animatorów to zalety. Jeśli jednak na wczasy jedziemy sami i pragniemy spokoju, to możemy poszukiwać hotelu, w którym nie ma dużo dzieci.

Cena

Jeden z najbardziej oczywistych aspektów wyboru hotelu. Nie powinniśmy jednak zawsze opierać na niej końcową opinię, bo czasem tanie hotele mogą okazać się lepsze od tych znacznie droższych.

Opinie o hotelu

Nie zawsze opinie o hotelu muszą być dokładnym odzwierciedleniem prawdziwego obrazu obiektu, szczególnie kiedy opinii jest mało. Nie warto sugerować się pojedynczymi opiniami, bo te mogą być nieprawdziwe, bardziej powinniśmy skupić się na ogólnym wydźwięku opinii o hotelu. Należy również pamiętać o tym, że ludzie chętniej piszą negatywne opinie niż te pochlebne.

Dodatkowe opcje

Darmowy internet, dostęp do SPA czy parking przy hotelu to tylko nieliczne dodatkowe opcje, które mogą być dla nas znaczące.