Czy warto czekać na oferty last minute?

Biura podróży rezerwują hotele i bilety na samolot zanim na dobre rozpoczną sprzedaż. Robią to by uzyskać jak najbardziej korzystną cenę, bo im wcześniej dokonają rezerwacji, tym większe zniżki mogą uzyskać. Za czarter samolotów na wczasy jak i rezerwację w hotelu muszą zapłacić, bez względu na to czy uda im się znaleźć chętnych na wakacje. To może generować problemy, szczególnie kiedy na skutek np. sytuacji politycznej, okaże się, że ludzie przestaną rezerwować wczasy do Egiptu, Turcji to łatwo sobie wyobrazić co stanie się z biurem podróży, które swoją ofertę wakacyjną opiera tylko na takich kierunkach.

Z uwagi na to, że biura podróży płacą za samolot czy hotel z góry (przynajmniej częściowo), robią wszystko by do końca sprzedać wszystkie wczasy. Najpierw oferują opcję first minute z atrakcyjnymi rabatami, potem przekonują w inny sposób, by na końcu „rzutem na taśmę” zaoferować dobre warunki w opcji last minute. Oferta wczasów last minute ma swoje spore zalety, ale również i wady, o których chciałbym Wam powiedzieć.

Zalety wczasów last minute

To logiczne, że aby aby zachęcić ludzi do zakupu wycieczki last minute, która jest ostatnim sposobem sprzedaży wczasów przez biura podróży, te muszą zaoferować coś ekstra, by ktoś skusił się na taką ofertę. Największymi zaletami last minute są :

  • bardzo atrakcyjna cena – często dochodząca nawet do -50% za wakacje. Największe rabaty na wakacje znaleźć można do Hiszpanii, gdzie koszt samolotu jak i pobytu jest dość duży, a rezerwując wakacje na last minute można sporo zaoszczędzić. Jeśli tylko mamy taką możliwość najlepiej wykupić wakacje last minute na następny (lub nawet ten sam!) dzień. Wtedy możemy uzyskać sporo niższą cenę.
  • niskie ryzyku bankructwa biura – niestety, zdarza się, że biuro podróży zbankrutuje. Jeśli wykupujemy wczasy last minute to szansa, że biuro zbankrtuje akurat w najbliższych dniach jest niskie.

Wady wakacji last minute

Tak jak wakacje last minute mają swoje zalety, tak mają i wady, do których należą :

  • ograniczony wybór – musimy wybierać z tego co zostało, a często w pożądanym przez nas kierunku lub terminie nie ma odpowiadających nam hoteli. 
  • konieczność szybkiej decyzji – last minute to również bardzo często ostatnie pokoje w hotelu, dlatego decyzję musimy podejmować szybko zanim ktoś nas uprzedzi. Często nie mamy wiele czasu by poznać opinie o hotelu czy poprzeglądać zdjęcia, a nasza decyzja jest bardziej intuicyjna niż przemyślana.
  • brak ofert – zaplanowałeś urlop, postanowiłeś jechać na wakacje last minute ale przeglądasz oferty i nie ma żadnych fajnych wczasów ? Odkładanie decyzji na ostatni moment z zaplanowanym już urlopem może się nie powieść.

Wczasy last minute – warto czy nie

Z całą pewnością szukając wakacji last minute możemy natknąć się na świetne oferty, bardzo atrakcyjne rabaty i super hotele w samym szczycie terminu nawet 50% taniej ! Istnieje jednak ryzyko, że nie uda się znaleźć to czego szukamy.

Najdogodniej byłoby dysponować elastycznym urlopem, który bierzemy kiedy chcemy „z dnia na dzień” i polować na okazje wakacji last minute a kiedy taka się nadarzy, od razu z niej skorzystać.