Autokar, samolot czy auto? Czym najlepiej jechać na wczasy

Wybierając się na zagraniczne wczasy staniemy przed dylematem jakim środkiem transportu się tam dostać ? Najpopularniejszymi są oczywiście auto, samolot oraz autokar, ale który wybór będzie dla Ciebie najlepszy ? Jakie są zalety i wady konkretnego wyboru. Wreszcie z jakimi kosztami liczyć się musi ten kto pojedzie na wczasy samolotem, autem czy autokarem.

Wszystko oczywiście uzależnione jest od kierunku naszych zagranicznych wakacji. Logicznym jest, że nie pojedziemy autem do Egiptu czy też nie polecimy samolotem na Węgry, bo ani to specjalnie możliwe, ani tym bardziej opłacalne. Wybierając niektóre wakacje po prostu jesteśmy skazani na określony środek transportu, jak na przykład samolot w przypadku Egiptu czy Turcji. Ostateczny wybór jest zatem mocno uwarunkowany wakacyjną destynacją, ale ja przedstawię zalety i wady poszczególnych opcji transportu na wakacje.

Samolotem na wakacje – zalety i wady

Coraz popularniejszą formą dostania się do docelowej wakacyjnej lokalizacji jest samolot. Często jednak możemy usłyszeć, że ktoś boi się latać. Jak sobie z tym poradzić ?

Samolot to opcja na pewno najszybsza, a tym samym i najwygodniejsza. Przeciętny lot do Egiptu trwa około 4 godzin, a do Chorwacji czy Bułgarii dostaniemy się w niecałe 2 godziny. W porównaniu do wycieczki autokarem trwającej kilkanaście, kilkadziesiąt godzin to bardzo szybko.

Powiedziałbym, że samoloty są bardzo wygodne gdyby nie coraz mniejsza przestrzeń w środku. Wygodne w samolocie jest to, że na miejscu jesteśmy bardzo szybko. Jeśli jednak jest się wysokim człowiekiem, to często boleć nas będą kolana od uciskającego fotela przed nami.

Wbrew powszechnemu strachu, samolot jest niezwykle bezpieczny. Porównując liczbę ofiar wypadków samolotowych do drogowych jest to znacznie bezpieczniejszy środek transportu. Z uwagi na to, że w katastrofie lotniczej nie ma większych szans na przeżycie, a także jest wiele jednoczesnych ofiar, ludzie boją się latać, ale znacznie więcej ofiar jest na drogach.

Wybierając się na wczasy samolotem musimy liczyć się również z wyższą ceną. W zależności od kierunku, mając alternatywę pomiędzy autokarem, autem i samolotem, podróż tym ostatnim będzie często droższa nawet o 1000 zł.

Autokarem na wakacje – zalety i wady

Gdy podróże samolotem nie były jeszcze tak popularne jak dzisiaj, większość osób na zagraniczne wczasy jechała autokarem. Dzisiaj najczęściej autokarem pojedziemy do Chorwacji, Bułgarii, Grecji a nawet Hiszpanii, chociaż dwa ostatnie kierunki charakteryzują się niezwykle długą podróżą.

W przeciwieństwie do samolotu, jadąc autokarem na wczasy musimy przewidzieć kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt godzin podróży ! Pamiętać należy o tym, że często podróż ta nie należy do najbardziej komfortowych. Uciskający fotel przed nami, siedzenie przez tyle godzin w jednej pozycji, czy brak możliwości skorzystania z toalety może być sporą udręką.

Wybierając autokar na wczasy musimy pogodzić się z tym, że często nasz urlop będzie krótszy. Mimo tego, że w domu nie będzie nas przez 14 dni, to tak naprawdę w Chorwacji czy Bułgarii spędzimy tylko 11 nocy.

Kierowcy autokarów wczasowych muszą dotrzeć na miejsce jak najszybciej, a problemy pojawiają się gdy są korki lub nieprzewidziane opóźnienia. Bardzo często jadą wtedy niezwykle szybko, co wprawdzie przybliża nas do wakacji, ale także bywa niebezpieczne.

W zamian otrzymujemy znacznie tańszą ofertę, spokojnie o kilkaset złotych. Niestety nie wszędzie autokarem da się dojechać. Jadąc na wczasy z małymi dziećmi należy wziąć pod uwagę, że mogą one nie podołać takiemu wyzwaniu.

Autem na wakacje – zalety i wady

Ci, którzy chcą zaoszczędzić najwięcej decydują się jechać na wakacje autem. Wybór ten tylko pozornie może okazać się najtańszą opcją, a w rzeczywistości może nas kosztować znacznie więcej niż samolot !

Oczywiście gdy jedziemy autem na wakacje to zyskujemy całkowitą swobodę. Możemy robić co chcemy, zatrzymywać się w dogodnym dla nas czasie. Im więcej osób pojedzie w aucie, tym mniejsze będą koszty podróży.

Długość podróży autem na wakacje często podobna jest do długości jazdy autokarem. Bezpieczeństwo może pozostawiać sporo do życzenia, szczególnie kiedy mamy tylko jednego kierowcę. Zmęczenie, jazda nocą może zakończyć się tragedią.

Dużym niebezpieczeństwem jazdy autem na wakacje są też nieprzewidziane koszty. Niestety paliwo to nie jedyny koszt z jakim trzeba się liczyć. Winiety za jazdę przez autostradę, ewentualne mandaty, o które w wakacyjnym pośpiechu nie trudno czy też awarie samochodu mogą zniweczyć nasze wakacje.

Jeśli już naprawdę chcemy wybierać się autem na wczasy to powinniśmy mieć niezawodny samochód, przebadany i sprawdzony bezpośrednio przed wyjazdem, a także zapewnić najlepiej trzech kierowców, tak by zmieniać się co jakiś czas.

Czym jechać na wczasy ?

Mając do wyboru w wakacyjnej ofercie samolot, autokar i auto najbardziej polecam lot samolotem, a najmniej rekomenduję podróż autem.

Samolotem błyskawicznie dostaniemy się do naszego hotelu, więc jeśli koszty nas nie przerastają warto wybrać właśnie tę opcję.

Autem nie polecam podróżować, bo bardzo łatwo jest dostać kilka mandatów, a gdyby tak coś stało się z autem, to będziemy mieli poważne problemy i wysokie koszty (miejscowi mechanicy doskonale wiedzą jak wykorzystać takie okazje, widząc zagraniczną rejestrację).

Autokar stanowi tańszą, ale mniej wygodną i dłużej trwając alternatywę dla podróży samolotem.