Ateny to serce Greckiego imperium - wrażenia z wycieczki

Ateny to samo serce, stolica Grecji, uznawane są za kolebkę kultury, tradycji i historii Hellady, więc jak można ich nie odwiedzić będąc na wczasach w Grecji ? Podczas gdy zdecydowana większość wycieczek fakultatywnych w Grecji to rejs statkiem na jedną z wybranych greckich wysp, wycieczka do Aten to podróż w głąb lądu. Jeśli jednak chcemy zobaczyć prawdziwe oblicze, historię wielkiej Grecji to Ateny są najbardziej słusznym ze wszystkich wyborów.

Ilość historiirelikwi i ciekawych rzeczy, które można zwiedzić i zobaczyć będąc w Atenach jest wprost nie do opisania. Stolica Grecji bez wątpienia była jedną z cywilizacji, które odcisnęły swoje piętno na fundamentach rozwoju świata, znanej nam dzisiaj ludzkości. Wycieczkę do Aten można traktować jak podróż do początków ludzkości.

Plan wycieczki do Aten jest bardzo napięty, ale nie ma w tym nic dziwnego, skoro tak wiele jest do zwiedzenia.  Chyba najważniejszym przystankiem w Atenach jest oczywiście Akropol, czyli wzgórze na którym znajdowała się niegdyś cytadela. Dzisiaj możemy zobaczyć ruiny świątyń Partnenon czy Apteros oraz kilka sanktuariów.

Nie sposób nie odwiedzić tutaj Pinakoteki w której to możemy podziwiać obrazy, dzieła sztuki, a także skarbiec pochodzący sprzed wielu lat. Co ciekawe nieprzerwanie już prawie 200 lat trwają prace archeologiczne na Akropolu co pokazuje jak wiele interesujących rzeczy jest tutaj do odkrycia.

Zbudowany z białego marmuru Partenon jest najlepiej utrzymanym, a przy tym największym ze wszystkich budynków jakie podziwiać możemy zwiedzając Akropol. Co ciekawe od V wieku zaczęto stąd usuwać niektóre rzeźby, tak by po pewnym czasie zamienić Partneon w kościół chrześcijański. Blisko 1000 lat później, bo w wieku XV, Partenon stał się meczetem. Niestety w większości został on zniszczony przez Turków, którzy przeistoczyli ten budynek w magazyn prochu podczas oblężenia Aten przez Wenecjan. Rzeźby, które pozostały zostały w wieku XIX przetransportowane do Londynu, Luwru czy muzeum kopenhaskiego.

Zwiedzając Akropol i całe Ateny nie sposób nie zobaczyć również Propyleje czy świątyni Ateny Nike i świątyni Erechtejon.

Propyleje to budynek bramy na planie prostokąta z kolumnami, prowadzący zwykle do wielkich świątyń. W całości zbudowany z marmuru, w porządku doryckim. Część główna budynku miała dwie bramy, poprzeczną ścianę z pięcioma przejściami oraz dwa skrzydła. Do wejścia prowadziły schody. Część północną stanowiła Pinakoteka.

Wycieczka do Aten to przede wszystkim poznanie ogromnej części historii początków naszej ludzkości. Niestety większość Akropolu jest mocno zniszczona, co jednak dodaje dramaturgii całemu miejscu. Moim zdaniem nie tylko warto, ale wręcz trzeba odwiedzić Ateny i Akropol będąc w Grecji, gdyż to niesamowicie fajna i edukacyjna wycieczka.

Poza tym zachęcam do zapoznania się z hotelami w Grecjiktóre dla Was opisuję.