Adrenalina na raftingu w Turcji

Rafting w Turcji to jedna z najlepszych wycieczek na jakich byłem podczas zagranicznych wczasów ! Pamiętam ją do dziś, pełna emocji, adrenaliny, niesamowitych wrażeń, które nie sposób powtórzyć w innym miejscu, a już na pewno nie w Polsce : ) Lodowata woda, walka z innymi pontonami, momentami bardzo szybki spływ, obijanie się o skały, wspaniała atmosfera to tylko nieliczne wrażenia jakimi opisać można rafting w Turcji.

Turecki rafting odbywa się w Parku Narodowym Kanionu Köprülü i jest naprawdę szybki. Ten rafting to była moja pierwsza tego typu przygoda, chyba, że ktoś zaliczy pływanie rowerkiem wodnym po jeziorze jako coś podobnego !

Wracając jednak do poważnej opinii o raftingu w Turcji muszę powiedzieć, że mimo wielkiej adrenaliny i niesamowitych emocji na wycieczkę może pojechać każdy, nawet jeśli nie jest mistrzem pływania czy sportów wodnych. Każdy uczestnik raftingu w Turcji otrzymuje bowiem kamizelkę ratunkową, kask, a także opiekę instruktora, a w jednym pontonie przebywa 10 osób jednocześnie.

Nie polecam tej wycieczki dla małych dzieci, bo mogą się przestraszyć, a także jest możliwość wpadnięcia do lodowatej wody o bardzo silnym nurcie, więc można się przestraszyć.

Jak wygląda rafting w Turcji ?

Nas na rafting w Turcji zabrano spod hotelu, a następnie jechało się dość długo, ponad 2 godziny krętymi ścieżkami górskimi, co nie przeszkadzało jednak kierowcy szarżować niczym na autostradzie.

Następnie zostaliśmy podzieleni na grupy według narodowości, ale oczywiście można było samemu sobie wybrać ponton, o ile była taka możliwość (wolne miejsce). Do każdego pontonu wchodziło 10 osób + instruktor.

W skrócie spływ pontonem odbywa się na odcinku kilkunastu kilometrów (sam rafting trwał ponad 3-4 godziny), przerywany jest trzema postojami. Wpierw zrobicie sobie zdjęcia przy cudownym małym wodospadzie, następnie można skoczyć z kilkunastu metrów do wody (!), a potem płynie się pontonami, zatrzymuje na obiad, czy w innym miejscu by zobaczyć uroki tego wspaniałego miejsca, a na końcu wycieczki można skakać z małej, kilkumetrowej górki do wody ! Cudowne wrażenie ! A dzięki temu, że można śmiało skakać w kasku i kamizelce ratunkowej, nic nam nie grozi.

Wrażenia z tureckiego raftingu

Jak da się wyczuć w tym artykule, moje wrażenia z raftingu w Turcji są niesamowite ! 

Wrażenie robi praktycznie wszystko. Na samym początku damy się ponieść malowniczej scenerii całej wycieczki, pięknych kolorów, rwącej rzeki i ciepłych promieni słonecznych.

Niesamowicie według mnie wygląda skok z kilkunastu metrów do wody ze skarpy (w kasku i kamizelce), tylko dla najodważniejszych ! Naprawdę trzeba mieć odwagę by z tego skoczyć, choć na naszej wycieczki skakali i młodzi i starzy, i dziewczyny, i faceci.

Rafting to natomiast osobna bajka, w której damy się ponieść emocjom i adrenalinie, bo wiele razy zdarzy się tak, że ponton będzie płynął naprawdę szybko, odbijał się od skał. Bardzo fajny jest również motyw walki między pontonami – podpływa do siebie od dwóch do kilku pontonów i wszyscy chlapią się wodą za pomocą wioseł. U nas przypominało to prawdziwą wojnę.

Momentami na wyraźny znak instruktora (tam gdzie jest dużo przestrzeni) można wskoczyć do najzimniejszej wody w moim życiu ! Można odnieść wrażenie, że ta woda zbudziłaby zmarłego. Adrenalina od razu skacze na najwyższy poziom. Problematyczny może być powrót do pontonu, bo momentami występuje bardzo silny nurt rzeki, więc trzeba mieć trochę siły by podpłynąć do pontonu (czasem to ponton podpłynie po nas) i liczyć na pomoc współtowarzyszy, bo wejście do dużego, śliskiego pontonu również nie jest łatwe.

Podczas raftingu w Turcji będziecie zatrzymywali się w kilku miejscach by zobaczyć interesujące widoki czy też zjeść obiad. Esencją wycieczki jest jednak spływ pontonami.

Koniec końców zatrzymacie się w miejscu docelowym gdzie trzeba zdać całe wyposażenie otrzymane na początku wycieczki.

Na pewno zaoferowana Wam zostanie możliwość zakupu filmu z raftingu, który nie jest taki drogi, jeśli potraficie się targować. Polecam Wam powiedzieć, że już raz byliście na raftingu i taki film macie – wtedy pewnie coś opuszczą. Można też kupić jedną płytkę i złożyć się z inną parą, znajomymi, a następnie ją przegrać. Nasza płyta nie była zabezpieczona, ale na raftingu w Turcji robią Wam początkowo zdjęcia parami. Jeśli kupicie tylko jedną płytę to nie ma pewności, że zdjęcia znajomych też tam będą.

Czy da się robić zdjęcia na raftingu w Turcji ? Z uwagi na to, że możecie w każdej chwili wpaść do wody, zostać nią ochlapani byłoby to niezwykle ciężkie. Zdjęcia jedynie wykonacie na postoju, np. skacząc ze skarpy czy na obiedzie. Ten kto dysponuje kamerą sportową ten może nagrać swój własny, niesamowity film z raftingu !

Rafting w Turcji – warto jechać ?

Byłem na wielu wycieczkach, wczasach, ale jeśli miałbym wybrać jedną, jedyną wycieczkę, którą najbardziej polecę to będzie to rafting. Oczywiście porównuje tutaj wycieczki aktywne, a nie zwiedzanie. Jest to wycieczka tylko dla tych, którzy lubią sport, adrenalinę i ten kto pojedzie na raftingu w Turcji ten nigdy tego nie pożałuje.

Spływ posiada 3/4 ocenę w 6 stopniowej skali, ale uwierzcie mi, że dla osób rozpoczynających przygodę z profesjonalnym spływem kajakowym, to naprawdę ekstremalna wycieczka.

Hotel blisko raftingu w Turcji

Z uwagi na to, że Turcja jest krajem rozległym, nie z każdego hotelu łatwo jest tam dotrzeć. Jeśli jesteście przekonani, że chcecie jechać na tą wyjątkową wycieczkę fakultatywną, to wybierzcie jeden z hoteli w Turcji z tej listy.