Czarnogóra nie jest jeszcze tak popularnym kierunek turystycznym jak choćby Chorwacja, Bułgaria czy Grecja, ale z roku na rok zyskuje na swojej popularności i coraz to więcej biur podróży oferuje wczasy w Czarnogórze. Dzięki temu, że kraj ten nie jest jeszcze tak oblegany przez turystów jak wymienione przeze mnie kierunki, można tutaj liczyć na nieco mniejszy tłok, niższe ceny, a także atrakcje, o których nie wszyscy wiedzą.

Wielkim atutem Czarnogóry są przepiękne, piaszczyste i bardzo szerokie plaże. Majestatyczne widoki rozprzestrzeniające się z urokliwych zatok, wciąż nieodkryte piękno natury, wiele Parków Narodowych, interesujących miasteczek rybackich to obraz wczasów w Czarnogórze. Kraj ten swoim klimatem przypomina dobrze znaną nam Bułgarię czy Chorwację, ale jest też gwarantem niższych cen, a także możliwością odkrycia mniej znanych atrakcji.

Jestem przekonany, że wczasy w Czarnogórze będą zyskiwały na popularności z roku na rok, z uwagi na bardzo ładne kurorty turystyczne, piękne plaże i klimat, a także kulturę, która powinna przypaść nam do gustu.

Będąc na wakacjach w Czarnogórze nie można nie odwiedzić sporej ilości dziedzictw kultury, z których spora część została wpisana na światową listę UNESCO. Wrażenie robią twierdze, które powstały tutaj za czasów greckich, a wydźwięk historycznego panowania Turków w Czarnogórze jest również łatwo zauważalny.

Z uwagi na dość bliskie położenie naszego kraju, niektórzy decydują się jechać do Czarnogóry na własną rękę. Ja jednak polecam wycieczkę z biurem podróży, choćby z uwagi na to, że infrastruktura Czarnogóry miejscami może pozostawiać wiele do życzenia.

Plaże w Czarnogórze

Czarnogórskie plaże to jeden z największych atutów przemawiających za tym by przyjechać tutaj na wczasy. Są piaszczyste, szerokie i bardzo piękne, a tutejsze morze wyjątkowo ciepłe.

Najładniejsze plaże w całej Czarnogórze znaleźć można w Budvie, Tivat, Bar, Petrovac, a plaża św. Stefana nazywana jest plażą milionerów.

Najbardziej popularne w Czarnogórze są oczywiście plaże, te najpiękniejsze są w Budvie, niezwykła jest również wyspa Św. Stefana, którą nazywa się również wyspą milionerów. Popularne plaże to też Tivat, Bar, Petrovac, Ulcinj.

Co zobaczyć w Czarnogórze ?

Park Narodowy Lovcen

Ten czarnogórski park narodowy urzeka świetnymi widokami, a największe wrażenia robią znajdujące się na ternie PN Lovcen jaskinie, zapadliska czy kotliny.

Niebieska grota (Blue Cave)

Niebieska (zwana też Błękitną) grota znajduje się niedaleko Herceg-Novi. Przepiękny widok, który warto zobaczyć na żywo. Można tutaj zobaczyć jeden z najpiękniejszych kolorów wody – bardzo intensywny i całkowicie przezroczysty. Pływające tam osoby wyglądają jakby pływały w atramencie, a jednocześnie widać całe dno i wszystko co nam nim się znajduje.

niebieska grota w czarnogórze

Kanion rzeki Tary

Jest najgłębszym kanionem Europy co już stanowi o tym jaką atrakcją jest Kanion rzeki Tary. Jednocześnie jest jednym z najgłębszych na całym świecie. Sama rzeka Tara liczy sobie 150 km długości, a Kanion Tary ma 80 km długości.

czarnogóra kanion rzeki tara

Park Narodowy Biogradaska Gora

Kolejny, czarnogórski Park Narodowy, który warto odwiedzić. Znajdują się tutaj bardzo stare, liczące sobie ponad 500 lat drzewa i wiekopomne lasy. Występuje tutaj masa różnej maści gatunków roślin i kolorowych motyli. Są tutaj również polodowcowe jeziora.

biogradaska gora czarnogórka wycieczka

Herceg Novi

Jeden z obowiązkowych punktów na mapie zwiedzania Czarnogóry. Te stare miasto określane jest „miastem twierdz”. Warto zobaczyć 3 historyczne twierdze, które kiedyś broniły dostępu do Czarnogóry.

herceg novi czarnogóra wczasy

Fiord kotorski

Przepiękny widok, podobnie jak i całe miasto Kotor, które warto zobaczyć. Miasto jest w naprawdę dobrym stanie, mimo to, że było tu wiele wojen jak i trzęsień ziemi.

czarnogóra kotor fiord

Jedzenie w Czarnogórze

Tutejsze jedzenie z całą pewnością przypadnie do gustu większości Polaków. Smacznie, dobrze doprawione podane mięso to uczta dla nas, co znajduje odzwierciedlenie nie tylko na polskich, ale i na czarnogórskich talerzach.

Kuchnia Czarnogóry słynie z tego  co i nasza : dobrego pieczywa, smacznego nabiału, bardzo dobrego mięsa i wędlin. Wyróżnia się także smaczne owoce morza i ryby.

W sporej części jedzenie w Czarnogórze przypomina charakterem polskie jedzenie – mięso, dodatki w postaci ryżu lub ziemniaków, a także garść warzyw to dobrze znane nam obrazki z talerza. Jednak kuchnia czarnogórska ma wiele innych ciekawych potraw do zaoferowania i większość z nich na pewno przypadnie Wam do gustu.

Czy do Czarnogóry trzeba wizy ?

Na podstawie paszportu możemy wjechać do Czarnogóry na nie więcej niż 90 dni bez wizy.

Jeśli legitymujemy się dowodem osobistym, to w Czarnogórze bez wizy możemy przebywać maksymalnie 30 dni.

Opieka zdrowotna na wczasach w Czarnogórze

Z racji tego, że Czarnogóra nie jest członkiem UE warto rozważyć zakup dodatkowego ubezpieczenia, które na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń pozwoli nam uzyskać zwrot kosztów leczenia.

Oczywiście w nagłych i poważnych sytuacjach liczyć można na opiekę zdrowotną, ale trzeba mieć przy sobie paszport a także warto mieć EKUZ – Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here