Tajemniczo, urokliwie i aktywnie – czyli szlakiem polskich skalnych miast

Fantazyjne kształty i formacje skalne rozbudzające wyobraźnię. Wysokie piaskowce, kuszące labirynty. Widoki zapierające dech roztaczające się ze szczytów, a wśród szczelin tajemnicze zakamarki… Zastanawiasz się jak daleko stąd czekają na Ciebie malownicze górskie tereny pełne tak różnorodnych wrażeń? Ogranicza Cię czas, fundusze, możliwości, a mimo to pragniesz odrobiny ucieczki od zgiełku miast? Chcesz wykorzystać dzień na piesze wędrówki z najbliższymi? Możesz. A wszystko to, czego szukasz – znajdziesz nie wyjeżdżając z kraju.

Skalne miasta to idealne miejsca do spędzania wolnego czasu aktywnie lub spacerując cały dzień wśród natury. Niektóre mogą być wymagające, szczególnie gdy część szlaków to długie, często strome podejścia. Są też takie, gdzie bez problemu wybierzemy się z dziećmi, a nawet z wózkiem. Wybór jednego skalnego miasta nie jest wcale łatwy, dlatego znajdziesz tu kilka propozycji wycieczkowych inspiracji.

Błędne Skały w Górach Stołowych

Malownicze miejsce usytuowane między Kudową Zdrój a Karłowem to skalny labirynt w Parku Narodowym Gór Stołowych, wybrane do kręcenia scen adaptacji filmowej „Opowieści z Narnii”. Niezwykłość tego miejsca polega na atmosferze przywodzącej na myśl nieziemską krainę, dzięki labiryntom korytarzy skalnych i fantazyjnym kształtom skalnych bloków, które to sięgając niekiedy kilkunastu metrów, stojąc blisko siebie zdają się być tworem zapomnianej dawno magii. W mglisty dzień zyskują mroczną aurę.

Trasa nie jest długa, wiosną i latem łatwa i przyjemna, ale nie znaczy to, że szybko ją ukończymy. Większość czasu spędzimy na podziwianiu i fotografowaniu fantazyjnych nie tylko kształtów ale i nazw skał (Kurza Stopka, Skalne Siodło)

Przydatne informacje

  • samochód można zostawić na bezpłatnym dolnym parkingu przy Drodze Stu Zakrętów (biegnie tamtędy niebieski szlak – ok. 3,5km trasy pieszej) lub płatnym (30zł) przy parkowej kasie
  • ceny wstępu : 12zł bilet normalny, 6zł bilet ulgowy
  • od 1 maja do 31 października na terenie Parku Narodowego udostępnione są obiekty turystyczne dla odwiedzających
  • wejście z wózkiem niemożliwe, plecak sporym utrudnieniem (liczne miejsca są dość ciasne)
  • punkt widokowy na terenie Błędnych Skał z widokiem na Szczeliniec
  • możliwość rozszerzenia zwiedzania Błędnych Skał o zdobycie pobliskiego Szczelińca

Szczeliniec Wielki

Najwyższy szczyt Gór Stołowych (919m n.p.m.) z jednym z najładniejszych i najstarszych schronisk w Sudetach. Liczne punkty widokowe zapewniają niesamowite widoki na cztery strony świata, z czego najwyższym punktem widokowym na Szczelińcu jest 12-metrowa piaskowcowa skała o nazwie Fotel Pradziada. Dojście na Szczeliniec zajmuje ok. 30 minut, w trakcie których wspinamy się po 665 schodach, natomiast, po dotarciu na szczyt, będziemy potrzebować kolejnych ok 2-3h na przejście trasy opisywanej mianem krainy fantazji. Zwietrzała i popękana struktura powierzchni szczytu utworzyła różnorodne formy skalne w wyglądzie przypominające głównie zwierzęta (Sowa, Małpa, Wielbłąd, Żółw) czy korytarze i głębokie wąwozy (Diabelska Kuchnia, Piekiełko). Wszystko to tworzy skalny labirynt. W wielu miejscach trzeba się schylać bądź przeciskać, trasa jest jednokierunkowa, rozpoczyna się przy schronisku bez możliwości powrotu do niego. Ciekawostka na szlaku – dwie nietypowe skały o równie interesujących nazwach to tzw. chybotki – można nimi poruszyć mimo ich imponującej masy.

Przydatne informacje

  • trasa na Szczeliniec z Karłowa – ok. 40 minut z udogodnieniami w formie schodów i poręczy lub z Pasterki – czasowo podobnie, szlak bardziej naturalny
  • oba miejsca z dostępnymi parkingami
  • Cena trasy turystycznej: 12 zł bilet normalny, 6 zł bilet ulgowy
  • opłata pobierana jest na szczycie za schroniskiem PTTK

Szwajcaria Lwówecka

Spacerowa trasa w Parku Krajobrazowym Doliny Bobru. Są to formacje skalne sięgające nawet 50m położone w sąsiedztwie drogi wjazdowej na obrzeżach Lwówka Śląskiego. Znajduje się tam ścieżka edukacyjna z malowniczą panoramą na Karkonosze. Jest to dość niewielki kompleks, więc jak na całodzienną wycieczkę to trochę za mało, ale może stanowić ciekawą przerwę na trasie w Karkonosze lub Izery. Szwajcaria Lwówecka oferuje nam ładne widoki, wiodą tędy szlaki turystyczne biegnące wokół Lwówka Śląskiego, który podziwiać można również z punktów widokowych wśród skał.

Starościńskie Skały

Granitowe skały tworzące mini miasteczko z labiryntami zlokalizowane w Rudawach Janowickich. Fantazyjne półki skalne, okna i filary dostarczą wyjątkowych wrażeń miłośnikom natury. Znajdziemy tu ścieżki spacerowe, wykute w skałach stopnie i punkty widokowe.

Przydatne informacje :

  • najdłuższa trasa prowadzi z Janowic Wielkich, gdzie przy okazji warto zwiedzić ruiny Zamku Bolczów
  • krótsza trasa wiedzie od Przełęczy Karpnickiej (najpopularniejsza) z parkingiem i schroniskiem Szwajcarka nieopodal
  • w pobliżu znajduje się bajeczny i szczególnie wart uwagi Skalny Most.

Usiądź i już dziś zaplanuj wycieczkę z dala od miasta ciesząc się urokami natury. Spędź czas aktywnie. Udanej zabawy.