Na wycieczce quadami po egipskiej pustyni byłem dokładnie dwa razy, w zupełnie odmiennych warunkach. Szczerze przyznając jedna z tych wycieczek była po prostu fajna, a druga wprost genialna. Na czym polegała różnica ?

Wycieczka quadami organizowana jest z każdego miasta turystycznego w Egipcie, dlatego bez względu na Wasz hotel, macie możliwość na nią jechać. Jest niedroga, kosztuje kilkanaście dolarów, szczególnie jeśli zdecydujecie się jechać z lokalnego biura podróży.

Początek wycieczki to zbieranie po kolejnych hotelach uczestników naszej wyprawy, a dotarcie do bazy wypadowej trwa od około godziny do dwóch.

Warto pamiętać by planując wycieczkę na quady mieć ze sobą arafatkę i okulary ! Dzięki temu miły Egipcjanin zawiąże nam arafatkę w specjalny sposób co pozwoli uniknąć piasku, który wylatuje spod kół innych quadów. Arafatka + okulary to obowiązkowy ekwipunek jeśli udajemy się na quady po pustyni. W innym wypadku taka wycieczka będzie katorgą.

przejażdżka na wielbłądzie

Przydatne jest też wygodne, sportowe obuwie, bo w japonkach lub klapkach trochę źle się jeździ : ) Warto zabrać krem do opalania i posmarować się przed trasą, ponieważ słońce na pustyni wręcz praży !

Jak wygląda wycieczka quadami po pustyni ?

Zazwyczaj pierwsze kilka minut na quadzie to jazda testowa wokół jakiegoś placu, tak by zaznajomić się z prowadzeniem quada i go „wyczuć” – jak skręca, jak przyspiesza. Często jednak te quady są mocno wyeksploatowane przez co niektóre egzemplarze słabo przyspieszają. Raz zdarzyło nam się dostać quada z małym ciśnieniem w oponach, przez co ściągało go na lewo – potrzeba było nieco więcej siły by nad nim zapanować.

Sama wycieczka quadami po pustyni to przejazd kilkunastu kilometrów, przerzedzony wizytą w wiosce beduińskiej gdzie możemy napić się herbaty czy też przejechać się na wielbłądzie (nie zawsze jest to w ofercie, więc należy się zapytać). Oczywiście będą Wam wciskali dodatkowe napoje, jedzenia za dodatkową opłatą.

wielbłądy w egipcie

Można odnieść wrażenie, że ta wioska beduinów to tak naprawdę lekka mistyfikacja dla turystów, ale tego nie jestem w stanie potwierdzić.

Czym różni się genialna wycieczka quadami od dobrej ?

Wspomniałem, że miałem okazję dwukrotnie być na takiej wycieczce. Jedna z nich, to wycieczka kiedy było na niej blisko 40 osób, każdy jechał w jednym tempie, w rządku „gęsiego”. Wprawdzie było to niezłe przeżycie, ale nijak nie umywało się do mojej pierwszej przygody quadami po pustyni.

pieczony chleb beduinów

zabawka w wiosce beduinów
Zabawka dziecka w wiosce beduińskiej

Pierwsza wyprawa na quady po pustyni to lekki strach, bo zbierając ludzi z hotelu dosiadła się do nas dwójka Niemców. Na kolejnych hotelach ludzie się nie pojawili i na miejscu okazało się, że będziemy jechać w … 4 + przewodnik. Trochę się zdziwiliśmy, ale nie mieliśmy wyboru. To była najlepsza rzecz jaka mogła nas spotkać na quadach ! Każdy mógł jechać jak tylko chciał ! Czuć było niesamowitą wolność, Ty, quad, niczym nieograniczona przestrzeń. Rzadko kiedy w swoim życiu miałem okazję czuć się tak swobodnie, tak wolno jak właśnie wtedy. Każdy z nas jechał jak tylko zapragnął – przyspieszanie, wyprzedzanie, skakanie po wydmach – cud, miód i malina !

Gdybym miał wybierać czy jechać na quady za 15 $ z 40 osobową grupą czy za 100 $ w 4 osoby, ale każdy jedzie tak jak chce, to wybrałbym tę drugą opcję.

Ta wycieczka na quadach miała również inną zaletę – przewodnik był naprawdę miły, opowiadał wiele interesujących rzeczy, a z uwagi, że była nas tylko czwórka, to mogliśmy sporo porozmawiać i dowiedzieć się wiele o prawdziwym Egipcie, a nie o bajkach dla turystów 🙂

quady egipt

Wycieczka z biura, a od rezydenta

Nota bene chciałem napisać o różnicy pomiędzy wycieczką od Egipcjan a od rezydenta. My jechaliśmy w godzinach 14-19, dzięki czemu mogliśmy podziwiać między innymi zachód słońca, a także upał tak nam nie doskwierał.

Tymczasem grupa rezydenta jechała w godzinach 10-14 (10-15), więc łatwo sobie wyobrazić jak musiało to wyglądać.

zachód słońca quady

Czy warto jechać na quady po pustyni ?

Wycieczka quadami to naprawdę interesujące przeżycie i całkiem fajne emocje. W wiosce beduińskiej zobaczycie jak skromne może być życie, a także polecam przejechać się na wielbłądzie jeśli będzie taka możliwość.

P.s. Mimo, że taka jazda na wielbłądzie jest darmowa, to i tak „miejscowi” proszą o „one dollar”, dlatego lepiej dopytać się przewodnika czy rzeczywiście jest to darmowe.

Jeśli ktokolwiek z Was ma możliwość by jechać na quady w ograniczonej grupie to zdecydowanie polecam taką opcję. Gwarantuję, że nie zapomnicie tego przez wiele lat !

Jaki hotel w Egipcie wybrać ?

Planując wczasy w Egipcie musisz zastanowić się jaki hotel wybrać. Tych jest dużo, dlatego zapoznaj się z listą najlepszych hoteli w Egipciektóre dla Was opisywałem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here