Turcja to jeden z najpopularniejszych kierunków na wakacje, a tamtejsze hotele mają dużo do zaoferowania. Miliony turystów z całego świata rok w rok odwiedza tureckie hotele, gdzie zatrzymują się by zobaczyć ten przepiękny kraj.

Jestem przekonany, że Turcja przypadnie do gustu każdemu miłośnikowi tak aktywnego odpoczynku jak i zwiedzania. W mało, którym kraju na świecie można zobaczyć i zrobić tak wiele jak w Turcji. Multum atrakcji, liczne miejsca, które można zwiedzić, setki świetnych atrakcji to tylko zalążek zalet tej wakacyjnej destynacji.

W tym artykule dowiesz się jak wyglądają hotele w Turcji, czego można się po nich spodziewać, na co zwrócić uwagę i ile kosztuje pobyt w takim hotelu.

Hotele w Turcji

Bardzo trudno jest zaszufladkować hotele w Turcji do jednej kategorii. Byłem tam kilka razy i mogę powiedzieć, że każdy hotel w Turcji jest inny. Nawet w jednej miejscowości spotkamy się ze sporymi różnicami pomiędzy poszczególnymi hotelami. Jedne są ogromne, mają aquaparki, setki gości, a inne są bardzo kameralne, ciche, z jednym, małym basenem.

Turcji znajdziemy hotele zarówno za 1500 zł na dwa tygodnie pobytu all inclusive, jak i takie, które kosztują blisko 10 000 zł za tygodniowy pobyt. Jestem przekonany, że na wczasy w Turcji, każdy może znaleźć hotel spełniający jego wymogi, upodobania.

Niska cena

Wspomniałem o tym, że w Turcji znajdziemy hotele bardzo drogie, ale przeciętna cena i tak jest niższa niż w wielu innych krajach (jak Hiszpania, Grecja, Chorwacja). Wyjeżdżając na wczasy do Turcji możemy spokojnie znaleźć hotele w niskiej cenie, co na pewno ucieszy każdego, kto na taki wyjazd nie dysponuje ogromnym budżetem.

All inclusive w tureckich hotelach

Wiele hoteli w Turcji oferuje opcję all inclusive, choć często spotykane jest również HB lub nawet BB. Nie powinniście się obawiać tych opcji, bowiem w Turcji można spokojnie jeść na mieście – restauracje są czyste, profesjonalne, a jedzenie smaczne (choć niekoniecznie tanie). W ścisłym centrum miejscowości turystycznych ceny potrafią być wysokie, dlatego warto rozważyć all inclusive.

Trzeba mieć jednak na uwadze, że all inclusive oferowane w małych hotelach w Turcji jest często mało zróżnicowane, posiłki (choć smaczne) nagminnie się powtarzają, co jest męczące i wpływa negatywnie na ocenę. Nie jest to standard, ale jeśli zależy nam na zróżnicowaniu posiłków powinniśmy wybrać nieco większy hotel.

Rozmiar dla każdego

Turcji znajdziemy hotele o naprawdę zróżnicowanych rozmiarach. Są tutaj ogromne molochy mieszczące setki gości (jest tam głośno, są animacje, atrakcje, aquparki), są też malutkie (na kilkudziesięciu gości), gdzie każdy kto kocha spokój i ciszę znajdzie swój błogi relaks.

Zróżnicowany klimat

W zależności od tego w jakim regionie Turcji znajduje się hotel, klimat potrafi być bardzo zróżnicowany.

Pamiętam jak kilka lat temu byliśmy w Alanyi i była największa fala upałów. Lał się z nas pot, a brak wiatru potęgował upał. Nawet dla nas, miłośników takiej temperatury było ciepło.

Tymczasem w Bodrum, Marmaris cały czas wieje błogi wiaterek, który tłumi wysoką temperaturę i daje powiew świeżości.

Przepiękne widoki

Turcji znajdziemy wiele hoteli, z których rozpościera się przepiękny widok. Przykładem takiego hotelu jest choćby bardzo wysoko oceniana Utopia, której opis znajdziecie tutaj.

Jak wybrać hotel na wczasy w Turcji

Bardzo bogata oferta hoteli w Turcji wprawdzie daje spore pole do popisu i wybór jest bardzo szeroki, co jednak czasem przysparza nam kłopotów. By wybrać hotel w Turcji, w którym spędzimy wczasy musimy zacząć ograniczać ofertę według kryteriów.

All inclusive czy nie?

Wpierw odpowiedz sobie na pytanie czy chcesz aby hotel oferował formułę all inclusive. Jeśli tak wybierz nieco większy by jedzenie było zróżnicowane. Jeśli nie, musisz przygotować się na spore wydatki, bo jedzenie w tureckich restauracjach nie jest najtańsze.

W jakim regionie?

Każdy region Turcji różni się od siebie klimatem. Wcześniej pisałem o upałach w Alanyi, ale w całej Turcji jest ciepło. Zresztą pogoda na jaką trafisz jest różna w każdym roku.

Różnice są również w morzu – w każdym regionie jest nieco inne. Moim zdaniem w Alanyi było znacznie więcej fal (może to być zaleta lub wada) niż w Icemler (obok Marmaris) gdzie morze było otoczone górami.

Każdy region ma również inny krajobraz. Na przykład we wspomnianym Icemler, widok morza mieszał się z górami, czego nie doświadczyliśmy w Alanyi.

Bardzo ważne jest również, żeby zwrócić uwagę na wycieczki fakultatywne. Turcja jest rozległa, więc jeśli planujesz wycieczkę na Kapadocję, rafting czy do Pamukkale, wybierz hotel w regionie Turcji najbliższy tym wycieczkom. W przeciwnym razie czeka Cię długa podróż, a niektóre wycieczki nie są w ogóle organizowane.

Cena

Kiedy ograniczysz już hotel według wspomnianych kryteriów, zastanów się nad ceną. Nie zawsze hotel 3* musi okazać się gorszy od hotelu 5*. Wiele zależy od Twoich indywidualnych upodobań, potrzeb, dlatego dobrze przeczytaj opis hotelu, żeby nic Cię nie zaskoczyło. Na przykład na co?

Bliskość do plaży

Sporo hoteli w Turcji bywa dość znacznie oddalona od plaży. Niektórym może to nie przeszkadzać, ale jeśli nie lubisz daleko podróżować na plażę i spędzasz tam większość czasu, wybierz hotel blisko plaży.

Animacje

Na mniejszych hotelach bywa tak, że animacje w ogóle nie są organizowane, dlatego jeśli na wczasy jedziesz z dziećmi lub zależy Ci na tym, by na hotelu „coś się działo” poszukaj większego obiektu.

Miejscowości turystyczne z hotelami w Turcji

W ofercie biur podróży znajdziesz bardzo dużo miejscowości turystycznych w Turcji, ale do najbardziej popularnych można zaliczyć:

 • Alanyia,
 • Bodrum,
 • Marmaris,
 • Icemler,
 • Side,
 • Çeşme,
 • Kuşadası.

Jest tego naprawdę sporo i warto przyjrzeć się wybranemu regionowi dokładnie. W niektórych z wymienionych miejscowości można szaleć w klubach i dyskotekach, inne to doskonałe lokalizacje na wycieczki fakultatywne, a w innych można wypocząć w ciszy i spokoju.

Wycieczki fakultatywne w Turcji

Turcja to kraj, który zaoferuje Wam jedną z największy liczb najciekawszych wycieczek fakultatywnych na wczasach. Ogromne spektrum wycieczek, w których możecie zobaczyć urokliwe miejsca jak i aktywnie, z adrenaliną spędzać czas to jeden z głównych atutów wakacji w Turcji.

Polecam przede wszystkim takie wycieczki fakultatywne jak:

Kapadocja (i lot balonem)

To przepiękna kraina z urokliwymi widokami i formami tufowymi tworzącymi krajobraz domów i kościołów na skałach.

wycieczka do kapadocji - balon, zwiedzanie, opinie

Więcej o wycieczce na Kapadocję przeczytasz tutaj.

Pamukkale

Turecka miejscowość, która słynie z wapiennych osadów, które wyglądają jak skały lodowe, a ludzie w strojach kąpielowych na tym tle to niesamowity widok.

wycieczka na pamukkale

Więcej o wycieczce na Pamukkale przeczytasz tutaj.

Rafting w Turcji

Dla mnie była to jedna z najlepszych wycieczek w życiu. Niesamowite emocje i adrenalina!

cetina rafting

Więcej o raftingu w Turcji przeczytasz tutaj.

Stambuł

Stolica Turcji, którą po prostu trzeba zobaczyć. Szczególnie wieczorem, kiedy festiwal światła, kolorów nadaje temu miastu niepowtarzalny charakter. Tej wycieczki nie trzeba reklamować.

wycieczka do Stambułu

Ceny hoteli w Turcji

Ceny hoteli w Turcji, podobnie jak same hotele są bardzo zróżnicowane. Główny sezon trwa tutaj niemal od początku kwietnia do końca września.

W tym sezonie ceny hoteli w Turcji wynoszą mniej więcej:

 • za tydzień pobytu all inclusive od 1500 do średnio 2000 zł
 • za 2 tygodnie pobytu all inclusive od 2000 do średnio 3000 zł
 • ceny za pobyt w hotelu z wyżywieniem HB są około 30% niższe
 • zdarzają się znacznie droższe hotele, ale najczęściej są to 5* obiekty zlokalizowane niemal na samej plaży
 • za 2 tygodnie pobytu all inclusive możemy spokojnie znaleźć bardzo dobrą ofertę za niecałe 3000 zł.

Ciężko nazwać takie wydatki małymi, ale śmiało można powiedzieć, że jak na warunki wczasów zagranicznych są to ceny przystępne, tym bardziej, że hotele w Turcji są naparwdę dobrej jakości, a sama Turcja ma bardzo wiele do zaoferowania.

Opinie o hotelach w Turcji

Opinie o hotelach w Turcji (jak zresztą o wszystkim) bywają bardzo różne. Niemniej jednak goście hotelowi podkreślają następujące plusy i minusy.

Najczęściej do plusów w opiniach o hotelach w Turcji zalicza się:

 • piękne widoki,
 • świetne plaże,
 • dobry stosunek ceny do jakości,
 • smaczne jedzenie,
 • dobre drinki,
 • ekstra wycieczki fakultatywne,
 • miłą obsługę,
 • ciekawe animacje.

Najczęściej do minusów w opiniach o hotelach w Turcji zalicza się:

 • brak animacji (w przypadku małych hoteli),
 • małe zróżncicowanie posiłków (w przypadku małych hoteli),
 • dość daleko do plaży.

Jak widać przewaga plusów jest znaczna, a jeśli dobrze poszukasz i dopasujesz hotel w Turcji do swoich wymagań i możliwości finansowych to jestem przekonany, że spędzisz tam jedne z najlepszych wakacji w swoim życiu.

Jaki hotel w Turcji wybrać

Jak już wspomniałem liczba hoteli w Turcji jest ogromna, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Zdecyduj na jakie wycieczki fakultatywne chcesz jechać, na tej podstawie wybierz region, w którym się zatrzymasz.

Następnie skonfrontuj swoje możliwości finansowe z oczekiwaniami i wybierz hotel na podstawie jego wielkości. Jeśli lubisz ciszę i spokój wybierz mały i kameralny hotel, jeśli zależy Ci na tym by „coś się działo” wybierz większy hotel gdzie są animacje, gra muzyka i jest sporo ludzi.

Ja mogę polecić następujące hotele w Turcji.

Sea Sight – hotel „gdzieś po środku” – przez połowę dnia bywa tam spokojnie, są nieliczne animacje (np. piłka wodna), a wieczorami jest show (np. pokaz połykaczy ognia). Jedzenie jest smaczne, choć monotonne. Cena za 2 tygodnie pobytu all inclusive jest atrakcyjna.

hotel sea sight alanya obagol

Więcej o hotelu Sea Sight przeczytasz tutaj.

Oylum Park – bardzo cichy i spokojny hotel w samym centrum Icemleru, obok Marmaris. Smaczne, ale monotonne jedzenie. Obsługa jest bardzo miła. Najlepiej będą czuć się tu osoby ceniące spokój. Hotel oferuje bardzo atrakcyjną cenę.

basen oylum park szczyt sezonu

Więcej o hotelu Oylum Park przeczytasz tutaj.

Utopia World – hotel dla wymagających, w nieco niższej cenie, ale oferują genialne widoki, bardzo smaczne i urozmaicone jedzenie. Utopia World posiada świetne opinie, które potwierdzają się w rzeczywistości.

wczasy utopia world

Więcej o hotelu Utopia World przeczytasz tutaj.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here